INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Revenire de POVESTE în Premier League: la pauză, nou-promovata avea 3-0!

Semenyo a fost eroul lui Bournemouth // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2024 23:41 / Actualizat miercuri, 13 martie 2024 23:58

Revenire de poveste în Premier League: Luton Town o conducea la pauză pe Bournemouth cu 3-0, dar „cireșele” au întors scorul în partea secundă și au câștigat, 4-3.

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. Următoarea ediție: vineri, 15 martie, ora 14:00.

În decembrie 2023, meciul dintre Bournemouth și Luton Town era abandonat după ce Tom Lockyer, căpitanul oaspeților, se prăbușise pe teren, suferind un stop cardiac.

Liga engleză a reprogramat partida aproape 3 luni mai târziu, în această seară, pe 13 martie, iar meciul a fost unul de poveste.

Confirmarea că Drăgușin va fi titular sâmbătă la Tottenham » Anunțul lui Postecoglou
STRANIERI

Amenințată de retrogradare, în continuare pe prima poziție care duce în Championship, Luton Town a avut un start de vis. Tahith Chong a lovit primul, cu capul (minutul 9), Ogbene a făcut 2-0 din careul mic ('31), Ross Barkley a dus scorul la 0-3 în prelungirile primei părți, șut puternic din careul advers, iar oaspeții se uitau deja la clasament calculând 3 puncte în plus.

Revenire de POVESTE în Premier League: la pauză, Luton Town avea 3-0 cu Bournemouth

Ce a urmat în partea secundă este fabulos, o desfășurare demnă de eticheta de cel mai spectaculos campionat al lumii.

În minutul 51, golgheterul Dominic Solanke a înscris pentru Bournemouth după un procedeu tehnic de mare rafinament. În minutul 62, ucraineanul Ilya Zabarnyi a punctat pentru 2-3, cu capul din apropiere, pentru ca Semenyo să egaleze două minute mai târziu, finalizare cu stângul la colțul scurt.

Stadionul a erupt, publicul aștepta și golul 4, iar acesta a venit în minutul 83, semnat de același Antoine Semenyo, o extremă ghaneză în vârstă de 24 de ani. De această dată, finalizare cu piciorul drept, după ce tot el începuse faza din propria jumătate de teren.

Rezultat final 4-3, o revenire de poveste pentru Bournemouth, care a ajuns la 35 de puncte, distanțându-se astfel de locul 14, ocupat de Crystal Palace (29).

Luton Town rămâne prima sub linie, 21 de puncte, 3 sub Nottingham Forest.