FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

DINAMO // EXCLUSIV Neagoe l-a dat afară pe omul lui Rednic după 10 zile! Ziggy Gordon și impresarul „au luat foc”: „Am refuzat Anglia pentru asta?”

Telenovela a luat sfârșit: Ziggy Gordon nu mai vine la Dinamo // FOTO: Guliver/Getty Images
Telenovela a luat sfârșit: Ziggy Gordon nu mai vine la Dinamo // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de , - Publicat joi, 06 iunie 2019 17:41

Situația explozivă de la Dinamo provoacă și victime colaterale. Fundașul central scoțian Ziggy Gordon (26 de ani) nu va mai veni în „Ștefan cel Mare”, deși era prima mutare din strategia pusă la punct de fostul antrenor Mircea Rednic. 

UPDATE 17:30

Gazeta Sporturilor a luat legătura și cu fotbalistul. Scoțianul s-a declarat dezamăgit și afirmă că a refuzat oferte importante pentru a veni în România.

„Am fost informat ca Rednic nu mai e antrenorul lui Dinamo și am decis să rupem contractul de comun acord, mai ales că din câte am înțeles actualul antrenor nu mă dorește. Am respins foarte multe oferte pentru a merge la Dinamo, dar din păcate contractul s-a anulat pentru că eu eram jucătorul lui Rednic. Asta e, n-am avut noroc. Eram onorat sa vin la un club de talia lui Dinamo și eram pregatit sa dau totul pentru el. Le doresc tot ce-i mai bun suporterilor dinamoviști. Încă nu știu ce voi face in perioada urmatoare”, a declarat Ziggy Gordon pentru GSP.ro.

Știrea inițială

GSP.ro a luat legătura cu Cesare Marchetti, impresarul lui Ziggy Gordon, care a dezvăluit că Dinamo a decis să îi rupă contractul după demiterea lui Mircea Rednic. Gordon semnase cu Dinamo în urmă cu 10 zile! Mutarea a picat deoarece scoțianul nu e dorit de noul tehnician Eugen Neagoe. 

„De șase luni am încercat să perfectăm înțelegerea cu Dinamo, refuzând contracte mult mai bune pentru jucător, din Anglia și Australia. Am ales totuși Dinamo pentru că e un club imens, cu fani de-a dreptul încântători. 

După ce am semnat un contract valabil pentru următoarele două sezoane, jucătorul fiind informat că trebuie să vină la București pe 15 iunie, ni s-a spus astăzi că oficialii nu-și vor onora înțelegerea. Au trecut 3 zile de la demiterea lui Mircea Rednic, însă în tot acest timp a existat doar tăcere dinspre Dinamo. Nimeni nu ne-a răspuns la telefon. 

Azi, Costin Pilici, asociatul meu din România, s-a întâlnit cu reprezentanți ai clubului Dinamo, care au confirmat faptul că nu-l vor pe Ziggy din moment ce-l consideră un jucător de-ai lui Rednic. Toată această întâmplare ne-a lăsat un gust amar și a arătat nu doar o lipsă de respect, dar și un nivel uriaș de neprofesionalism!”, a mărturisit impresarul Cesare Marchetti. 

„Când am venit la București în februarie pentru a încerca să rezolv mutarea, am fost uimit de cât de frumos este orașul și cât de prietenoasă a fost lumea de acolo. Atât eu, cât și Ziggy, au un respect considerabil pentru România și fotbalul românesc.  Ziggy era pregătit să lupte și să «moară» pentru Dinamo și ne pare foarte rău că el nu va mai ajunge la club. 

Fanii lui Dinamo merită un management mai bun din partea finanțatorului și a conducerii, din moment ce reprezintă un club faimos în lume. Atât eu, cât și Ziggy, dorim să le urmă fanilor mult noroc în perspectiva următorului sezon”  Cesare Marchetti

Între timp, dinamoviștii au oficializat transferul portarului Cătălin Straton (Detalii, AICI), fiind la un pas să se înțeleagă și cu mijlocașul ofensiv urguayan Jaime Baez (Detalii, AICI)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Benfica mai avea nevoie de un gol, portarul Trubin trăgea de timp în minutul 90+5! Explicația lui Jose Mourinho
Liga Campionilor
Benfica mai avea nevoie de un gol, portarul Trubin trăgea de timp în minutul 90+5! Explicația lui Jose Mourinho
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (27)
cpt.ahab
cpt.ahab  •  06 Iunie 2019, 16:46

Lucrurile astea reprezintă adevărata umilință în fotbal. Nu înfrângerile la scor, nu retrogradările, nu eliminările. Or, în era adventistului am asistat la tot soiul de acte de batjocură la adresa jucătorilor, antrenorilor, impresarilor, suporterilor. Foste glorii umilite, fie cu promisiuni neonorate, fie cu tratament jignitor, jucători aduși și expediați intempestiv etc. Măcar defuncta trupă de arlechini care a devalizat clubul nu a recurs la astfel de meschinării penibile!

sa_radem_de_fc_fcsb
sa_radem_de_fc_fcsb  •  06 Iunie 2019, 17:08

Se vede Liga a 2-a...

george1111
george1111  •  06 Iunie 2019, 16:39

Ziggy ,arde-l pe carnatul de negoita ,ala merita calcat pe cap cape gandac .

Vezi toate comentariile (27)
Comentează