FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII TG. JIU

Magicianul Grigoraş » Evoluţia Pandurilor a dublat cota de piaţă a jucătorilor

Răduț a renăscut la Pandurii după perioada dezamăgitoare în tricoul Stelei
Răduț a renăscut la Pandurii după perioada dezamăgitoare în tricoul Stelei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 septembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 05 septembrie 2012 16:22

Pandurii s-a instalat confortabil în fotoliul de lider al Ligii 1 şi va rămîne în această poziţie cel puţin două săptămîni, cît timp este pauză pentru meciurile "naţionalei" din preliminariile CM 2014. Parcursul excelent al gorjenilor se datorează, în mare măsură, antrenorului Petre Grigoraş, care "a avut ochi" la fotbalişti şi i-a transformat pe aceştia din jucători care nu prindeau nici lotul la echipele lor în superstaruri la Tg. Jiu.

În această situaţie pot fi enumeraţi Mihai Răduţ (23 de ani), care de-abia avea loc pe banca de rezerve a Stelei, dar şi John Ibeh (26 de ani), ce nu mai era reţinut nici în lot de către fostul antrenor al Oţelului, Dorinel Munteanu. De asemenea, dat afară de la CFR Cluj, Ousmane Viera (25 de ani) a fost adus la Pandurii de Grigoraş, loc de unde este un obişnuit al convocărilor la "naţionala" Coastei de Fildeş.

Grigoraş a avut inspiraţia de a-i lua la Pandurii pe aceştia, dar şi alţi fotbalişti ale căror cote au crescut spectaculos în ultima jumătate de an. Iată-i pe protagonişti:

Jucător............................ Valoare decembrie 2011.... Valoare actuală*
John Ibeh....................... 500.000 euro..........................1.000.000 euro
Mihai Răduţ.................... 700.000 euro......................... 1.000.000 euro
Alexandru Maxim........... 450.000 euro......................... 1.300.000 euro
Karim Boutadjine........... 0 euro...................................... 500.000 euro
Deivydas Matulevicius... 225.000 euro.......................... 500.000 euro
Dan Nistor....................... 800.000 euro.......................... 1.000.000 euro
Ousmane Viera.............. 700.000 euro.......................... 1.400.000 euro
*conform transfermarkt.de

Citește și:
Surpriză de proporții! Pe cine a ales Gigi Becali antrenor la FCSB » „L-am pus acum o oră. A semnat băiatul pe 1 an”
Superliga
Surpriză de proporții! Pe cine a ales Gigi Becali antrenor la FCSB » „L-am pus acum o oră. A semnat băiatul pe 1 an”
Farul merge la baraj după șocul cu Metaloglobus! Petrolul se salvează dramatic, deși a fost UMILITĂ acasă de Oțelul în ultima etapă din play-out
Superliga
Farul merge la baraj după șocul cu Metaloglobus! Petrolul se salvează dramatic, deși a fost UMILITĂ acasă de Oțelul în ultima etapă din play-out
Dacia a cucerit internetul! Pozele cu modelul românesc fac înconjurul lumii
Noutati auto
Dacia a cucerit internetul! Pozele cu modelul românesc fac înconjurul lumii
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (12)
c24
c24  •  06 Septembrie 2012, 03:46

Ziarist de doi bani documenteaza-te! Scrii tampenii! Ousmane Viera a ajuns la inaintea lui Grigoras. CFR l-a imprumutat, ghici la ce echipa? Aceasta a fuzionat cu Pandurii. CFR, la expirarea imprumutului, l-a lasat liber la Pandurii. Simplu mai piele, dar tu esti setat sa scrii prost de CFR. Mai bine te straduiai sa scrii bine de Pandurii. Daca ti-as fi sef ti-as taia 30% din salar pana ai invata sa-ti faci documentarea.

euoltean
euoltean  •  05 Septembrie 2012, 18:22

S-au revoltat oitele , care sunt de fapt niste gloabe, pentru ca asa scouteri au in club incat transfera numai cazaturi, de la staf pana la jucatori. Au noroc cu Vica-Pitzi ca-i scoate in lume, altfel praf!

vladutz13
vladutz13  •  05 Septembrie 2012, 18:04
Postat de plesan pe 05 Septembrie 2012, 18:00

Daca tu crezi k doar 1 meci a prins..inseamna ca sigur te-ai uitat la alt meci si nu din Romania ;) Si apropo de cei care cred ca pandurii nu prind cupele europene..sa-si puna pofta in cui...;)

Eh, a jucat in toate etapele de fapt :), dar in 5 a intrat pe final, iar in cele 2 meciuri in care a fost titular, a fost primul om schimbat. Exceptand golul dat in prima etapa nu a mai aratat nimic.

Vezi toate comentariile (12)
Comentează