FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - HERMANNSTADT 2-0

Măldărășanu explică unde a pierdut partida: „Cei care au putut să facă asta au câștigat”

Marius Măldărășanu

Articol de - Publicat sambata, 02 decembrie 2023 16:42 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 17:28

Hermannstadt a înregistrat prima înfrângere după 13 etape, 0-2 cu UTA, iar antrenorul Marius Măldărășanu crede că greșelile făcute de jucătorii săi în preiza secundă le-au dat încredere gazdelor: „Au venit peste noi”.

Pe un teren greu, la Oradea, Hermannstadt a înregistrat în această după-amiază prima înfrângere din 4 august încoace. Un 0-2 cu UTA pe care antrenorul Marius Mălădărășanu l-a comentat cu fair-play.

Dragoș Iancu revine în forță: „Încep alergarea!”. Fotografii și video cu puternic impact emoțional
FC HERMANNSTADT

„A fost o victorie meritată de UTA, datorită reprizei secunde. Prima repriză a fost echilibrată. Noi am avut primele situații, ei au echilibrat balanța. A fost un meci de bătaie, de luptă. A doua repriză, una mai bună a lor”, a început tehnicianul sibienilor.

Marius Măldărășanu: „Au prins încredere și au venit peste noi”

Apoi, Măldă a explicat care a fost cheiea meciului: „Am făcut câteva greșeli și au căpătat multă încredere, au venit peste noi. Au profitat de greșelile noastre”.

El a vorbit și despre tactica pe un asemenea teren: „A fost clar. Tactic, pasul lung, mingea a doua, reacție, echilibru. Cei care au putut să facă asta, au putut să creeze ceva în anumite momente au și câștigat”.

Hermannstadt nu mai pierduse din etapa a patra

Hermannstadt suferise ultimul eșec în Superliga la Craiova, pe „Ion Oblemenco”, în fața Universității Craiova (0-1).

Apoi a înregistrat o serie pozitivă, de 13 partide: 3 victorii, 10 remize. Parcurs care s-a încheiat la Oradea.

Mai puteți citi:

Ionuț Coza, arbitrul „de casă” al lui Hagi? » A „dormit” aseară la eroarea uriașă pro-Farul, iar în acest sezon a dictat 3 penalty-uri pentru campioană într-un meci. Două în mod eronat!