FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FARUL 1-0

Șumudică a intrat în istoria CFR-ului, dar nu exultă: „Am pierdut doi jucători azi”

CFR Cluj a învins-o pe Farul, scor 1-0, în runda cu numărul 5 a Ligii 1. Marius Șumudică, antrenorul campioanei, consideră că prima repriză contra dobrogenilor e cea mai bună a ardelenilor de când el a venit în Gruia.

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 august 2021 00:01 / Actualizat sambata, 14 august 2021 01:11

Toate detaliile despre CFR Cluj - Farul, AICI

„Îmi felicit jucătorii. Nu știu dacă pot să mă bucur, pentru că nu mi-a trecut încă supărarea după ce s-a întâmplat la Berna. Nu mi-a fost ușor să pregătesc echipa pentru acest joc. Am avut doar 2 zile la dispoziție. Ne așteaptă o dublă extraordinar de grea cu Steaua Roșie, care și-a amânat jocul din weekend.

Am întâlnit azi o echipă tânără, bună, care joacă la săptămână. Prima repriză e cea mai bună de când am venit aici! Am avut ocazii multe, în urma unor trasee de joc. Ocaziile lui Deac, Graovac, nu stau să le enumăr pe toate. Am irosit șanse și în a doua repriză.

Am înțeles că Chipciu are o entorsă la gleznă, l-am pierdut. Petrila are o lovitură la coaste, e foarte dureroasă, ai dureri și când tușești sau râzi”, a declarat Șumudică la Telekom Sport.

"CFR a încercat să țină de rezultat pe final, când Hagi a forțat cu Ganea și Adi Petre, care au avut ocazii importante de a egala. Rezultat important pentru Șumudică, înainte de meciul cu Steaua Roșie"
Ilie Dumitrescu, Digi Sport

"Am suferit prima înfrângere, nemeritat. Mai degrabă meritam să pierdem cu Sepsi. Am făcut un joc mai bun decât etapa trecută. Sperăm să învingem Dinamo runda viitoare. Obiectivul nostru e să ajungem în play-off"
Ionuț Larie, fundaș Farul

"Trebuia să marchez la ultima fază, sunt foarte supărat, puteam pleca cu un punct. Suntem o echipă bine închegată"
George Ganea, atacant Farul

"A fost cât p-aci să ne încurcăm pe final. Mergem cu moral la Belgrad. Nu mă intersează cu cine joc. Nu mi-e teamă de nimeni. I-am călcat pe mulți pe cap când am jucat la Steaua. Am rămas la CFR să-l ajut pe Camora să se poată odihni. Sigur, el va juca la Belgrad"
Iasmin Latovlevici, fundaș CFR Cluj

Victorie-record pentru CFR Cluj

Singurul gol al partidei a fost reușit de Gabriel Debeljuh în minutul 36. Cristi Manea, ajuns în atac, a șutat de la marginea careului. Balonul a prins pământul în drumul spre poartă și l-a pus astfel în încurcătură pe Aioani, care a respins cu pieptul în față execuția fundașului de la CFR. Din păcate pentru oaspeți, Debeljuh era în apropiere și a împins mingea în plasă din câțiva metri. Primul gol al sezonului încasat de Farul!

CFR are 5 victorii din tot atâtea meciuri și își consolidează fotoliul de lider, în vreme ce Farul, care suferă primul eșec al stagiunii, rămâne pe locul 5. Runda următoare, „feroviarii” vor juca în deplasare la FC Argeș, în vreme ce Farul va primi vizita lui Dinamo.

8victorii consecutive are CFR în Liga 1 (3 la finalul sezonului trecut și 5 sezonul acesta), record în istoria clubului

Citește mai multe știri din Liga 1:

Săpunaru continuă războiul cu FCSB: „Să nu li se facă rău de la nervi!” + îl ironizează pe Duckadam

Ilie Poenaru, după al 5-lea eșec la rând: „Îmi asum, sunt principalul vinovat”