FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - UTA 0-0

Mircea Rednic, analiză după egalul din Gruia: „Am suferit, dar putem fi mulțumiți cu acest punct”

Mircea Rednic (61 de ani), antrenorul celor de la UTA Arad, a analizat egalul contra celor de la CFR Cluj, scor 0-0, în runda cu numărul 17 din Superliga.

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 22:57 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 23:01

Al Hilal, scor de polo în Arabia Saudită » Mitrovic, Malcom și Milinkovic-Savic și-au demolat adversara
ARABIA SAUDITĂ

Mircea Rednic, analiză după CFR Cluj - UTA Arad

„Sunt mulțumit, ținând cont de repriza a doua. Am lăsat impresia că ne domină, cu multe centrări, cu pase din lateral. Am câștigat 80% din dueluri, mai multe mingi au rămas însă în careu.

Prima repriză a fost mai echilibrată, ei au avut posesia și au pus o presiune mult mai mare în cea de-a doua. Dar, ținând cont și de ocaziile noastre, prin Carp și Căpușă, eu zic că putem fi mulțumiți cu acest punct.

Nu am ce să le reproșez băieților, au depus efort. E prima oară când jucăm cu 3 fundași, nu am avut prea mult timp să lucrăm.

Mă așteptam ca și ei să joace cu 3 în apărare, dar nu au făcut-o, iar din cauza asta am avut de suferit, pentru că cei doi atacanți au rămas prea sus, cei de la CFR au creat superioritate la mijlocul terenului și ne-au surprins.

Ne-am apărat destul de bine și nu am luat gol. Suntem mulțumiți de acest punct. Am jucat totuși cu CFR Cluj. Urmează meciul cu Sibiu (n.r. - Hermannstadt), de la Oradea, și vom încerca să luăm cele 3 puncte”, a declarat Mircea Rednic, la microfonul Digi Sport.

După aspectul jocului puteam să câștigăm, dar și să pierdem. Rezultatul este echitabil. Am făcut o partidă inteligentă. Am aplicat bine planul tactic, în prima repriză nu fost vreo ocazie mare a CFR-ului. Apoi i-am făcut să sufere. Pe final au venit peste noi, dar am reușit să obținem ce ne-am propus.

-Alexandru Benga, fundaș UTA Arad

Colegul lui Ionuț Radu a egalat recordul ireal stabilit de Florin Răducioiu!

Mai rău decât acum 6 ani » Fenomen grav la Farul lui Hagi

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”