FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

Mutarea tactică prin care Nicolo Napoli a câștigat duelul cu Stoican » Nu mai jucase de doi ani pe acel post

Nicolo Napoli

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 08:08 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 10:54

Nicolo Napoli (61 de ani) a făcut o mutare tactică surprinzătoare în meciul pe care FCU Craiova l-a câștigat la limită, sâmbătă, scor 1-0, cu FC Botoșani. Antrenorul italian l-a folosit la închidere pe fundașul central Danny Henriques (25 de ani), în tandem cu Dragoș Albu (21 de ani), iar olandezul a jucat foarte bine.

Napoli a recurs la această improvizație forțat de indisponibilitatea lui Vlad Achim, care acuză o pubalgie, dar și de forma slabă manifestată de Asamoah în ultima perioadă.

„Asta e tâlhărie! Sunteti legați la ochi?!” » Reacții nervoase după penalty-ul primit ușor de Rapid în prelungiri: „E rea intenție!”
RAPID - HERMANNSTADT

Mutarea tactică prin care Nicolo Napoli a câștigat duelul cu Stoican

„Știam că Danny Henriques poate juca și la mijloc, l-am băgat acolo pentru că nu aveam alt mijlocaș”, a declarat italianul după meci, la conferința de presă.

Este al șaselea meci din carieră în care Henriques a fost distribuit ca mijlocaș defensiv. Precedentele apariții la centrul terenului le-a bifat pe când a jucat la Belenenses SAD, în liga a doua portugheză, unde a fost căpitanul echipei. Ultima dată în urmă cu doi ani.

Folosit mijlocaș central stânga cu FC Botoșani, Danny Henriques a evoluat foarte bine 90 minute și a contribuit la victoria uriașă, care o menține pe FCU Craiova în lupta pentru play-off.

Fotbalistul olandez a avut un index InStat 203. George Ganea, autorul golului, a realizat cel mai mare index, 248.

• Șuturi spre poartă:
  • Mingi pierdute: 6 (4 în jumătatea proprie)
  • Mingi recuperate: 6 (3 în jumătatea adversă)
  • Driblinguri: 3 (100% reușite)
  • Tackling-uri: 8 (63% reușite)

FCU Craiova l-a transferat pe Danny Henriques pe 18 ianuarie, iar Nicolo Napoli l-a titularizat prima dată la meciul de pomină cu Sepsi (0-3 la masa verde), disputat pe 29 ianuarie, în etapa a 23-a.

Citește mai multe știri despre FCU Craiova:

CALCULE: Sepsi sau Craiova? » Cine și cum se califică în play-off + ce se întâmplă dacă meciul se rejoacă
CALCULE
Victorie uriașă pentru FCU Craiova! Oltenii speră la play-off + clasamentul actualizat
FCU Craiova - FC Botoșani 1-0