FOTBAL  »  Superliga  »  CUPA UEFA / FIORENTINA - GRONINGEN 1-1, 4-3 LA PENALTY-URI (IN TUR 1-1)

Mutu decisiv

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 octombrie 2007 00:00

Mutu a salvat-o pe Fiorentina de la eliminare si e din nou Il Fenomeno pentru jurnalistii italieni

Modest in prima mansa, de la Groningen (1-1), si criticat in ziarele italiene, Adi Mutu s-a revansat joi seara, cu virf si indesat, in returul de la Florenta (1-1, 4-3 la penalty-uri). Practic, romanul i-a salvat Fiorentinei sezonul in Europa. Daca in prima repriza nu i-a iesit mai mult de-o "transversala", dupa reluare a egalat la unu, cu o "diagonala" precisa, ducind astfel meciul in prelungiri. Iar la loviturile de departajare, a transformat-o pe ultima. Cea decisiva.

"A facut el totul, pentru ca Fenomenele asa sint construite", l-a laudat cotidianul Gazzetta dello Sport pe Mutu, apreciind "clasa" si "singele rece" dovedite de el la loteria penalty-urilor. Corriere dello Sport, la rindu-i, l-a vazut pe "tricolor" locomotiva echipei: "I-a tras efectiv pe ceilalti dupa el". Iar antrenorul olandezilor, Ron Jans, a considerat ca "decarul" formatiei Viola a fost factorul decisiv in stabilirea calificatei: "E un mare jucator. Am incercat din rasputeri sa-l oprim, dar n-am avut nici o sansa".

Mai rapid decit adversarul sau, Mutu egaleaza pentru Fiorentina cu un sut in diagonala / Reuters

Balonul expediat de roman de la punctul cu var va musca bara inainte de a se opri in plasa / Reuters

"Mutu si Frey au dus-o pe Fiorentina mai departe in Cupa UEFA. Ei sint adevaratele stele ale echipei"
Corriere dello Sport

9 suturi a expediat "tricolorul" spre poarta lui Groningen de-a lungul celor 120 de minute de joc

7 e nota pe care a primit-o Mutu in Gazzetta dello Sport, care l-a considerat cel mai bun de pe teren

5 goluri a marcat romanul pentru Fiorentina in acest sezon: 4 in campionat, unul in Cupa UEFA

CUPA UEFA
Turul 1, mansa secunda

Anorthosis - TOTTENHAM 1-1, in tur 1-6
(Fabinio 54 - Robbie Keane 78)

Rapid Bucuresti - NURNBERG 2-2, 0-0
(Cesinha 15, C. Lazar 90+3 - Kluge 22, Misimovici 55)

LOKOMOTIV MOSCOVA - Midtjylland 2-0, 3-1
(Bilialetdinov 10, Maminov 15)
* Accidentat, Cocis a absentat de la invingatori.

Erciyes - ATLETICO MADRID 0-5, 0-4
(Aguero 5, 43, Jurado 13, Maxi Rodriguez 52 penalty, Forlan 78)

HELSINGBORG - Heerenveen 5-1, 3-5
(H. Larsson 20, Dahl 37, Omotoyossi 45, 80, Makondele 52 - Sibon 89)

HAMBURG - Litex Loveci 3-1, 1-0
(J.P. Guerrero 40, 52, Van der Vaart 72 - Popov 38)

FC ZURICH - Empoli 3-0, 1-2
(Kollar 37, Abdi 78, Alphonse 82)

ELFSBORG - Dinamo 0-1, 2-1
(Danciulescu 31 penalty)

Valerenga - AUSTRIA VIENA 2-2, 0-2
(Dos Santos 51, J. Bak 87 autogol - Kuljici 22, Acimovici 90)

Hacken - SPARTAK MOSCOVA 1-3, 0-5
(Henriksson 87 - Titov 8, Bajenov 81, Dziuba 90)
* Oaspetii n-au contat pe soava.

FC BASEL - Sarajevo 6-0, 2-1
(Carlitos 8, 10, Streller 19, 27, Huggel 75, Caicedo 90)

Ajax - DINAMO ZAGREB 2-3 prel., 1-0
(Huntelaar 101, 120 - Modrici 33 penalty, Mandzukici 94, 96)
* La gazde, Ogararu a intrat in minutul 60, centrind la primul gol, iar Mitea a lipsit, fiind accidentat.

GALATASARAY - FC Sion 5-1, 2-3
(Umit Karan 22, 28, Lincoln 36, Turan Arda 68, Bouzid 90 - Saborio 89)

STEAUA ROsIE - Grodzisk 1-0, 1-0
(Castillo 42)

Metalist Harkov - EVERTON 2-3, 1-1
(Edmar 21, Mahdoufi 52 - Lescott 48, McFadden 72, Anichebe 88)

RENNES - Lokomotiv Sofia 1-2, 3-1
(Marveaux 25 - Antunovici 37, 41)

Rapid Viena - ANDERLECHT 0-1, 1-1
(Serhat 23)

FC COPENHAGA - Lens 2-1 prel., 1-1
(Allback 75, Gronkjaer 112 penalty - Carriere 14)

Blackburn - LARISSA 2-1, 0-2
(Derbyshire 45 penalty, Warnock 51 - Cleyton 17)

BORDEAUX - Tampere 1-1, 3-2
(Chamakh 49 - Ojampera 50)

BOLTON - Rabotnicki 1-0, 1-1
(Anelka 68)

Zaragoza - ARIS SALONIC 2-1, 0-1
(R. Oliveira 20, S. Garcia 72 - Javito 63)

Twente - GETAFE 3-2 prel., 0-1
(Wielaert 29, Engelaar 117, Arnautovici 119 - Belenguer 100, Granero 103)
* Accidentat, Contra a lipsit de la oaspeti.

Palermo - MLADA BOLESLAV 0-1/2-4 pen., 1-0
(Sedlacek 90)

FIORENTINA - Groningen 1-1/4-3 pen., 1-1
(Mutu 59 - Nevland 55)

ALKMAAR - Pacos Ferreira 0-0, 1-0

Leiria - LEVERKUSEN 3-2, 1-3
(Cadu 4, Joao Paulo 13, Laranjeiro 90 - Papadopoulos 11, Kiessling 86)

BRAGA - Hammarby 4-0, 1-2
(Wender 47, Jorginho 68, Linz 81 penalty, Yaser 90)

Partida PANATHINAIKOS - Artmedia 3-0 (in tur 2-1) s-a disputat marti.

Echipele scrise cu majuscule s-au calificat in faza grupelor (25 octombrie - 20 decembrie), a carei tragere la sorti va avea loc pe 9 octombrie, la ora 13:00.