FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CLUJ

VIDEO N-are niciun gând să plece de la echipă, după Dinamo - U Cluj: „Îmi place totul”

Alessandro Murgia (dreapta) // FOTO: Sport Pictures +45   FOTO
Alessandro Murgia (dreapta) // FOTO: Sport Pictures

Articol de , , - Publicat luni, 19 ianuarie 2026 00:16 / Actualizat luni, 19 ianuarie 2026 00:20

Dinamo - U Cluj 1-0. Alessandro Murgia (29 de ani), mijlocașul italian al oaspeților, a vorbit despre eșecul de pe Arena Națională.

Întrebat dacă are de gând să rămână la Cluj, Murgia n-a stat pe gânduri și a explicat că nu ia în calcul o eventuală plecare.

Consideră că echipa lui putea presta un fotbal mai bun în această seară și speră în continuare la calificarea în play-off. „Studenții” sunt în acest moment pe locul 8, cu 33 de puncte după 22 de etape.

VIDEO | Alessandro Murgia, după Dinamo - U Cluj 1-0: „Deocamdată rămân aici”

„Terenul a fost puțin înghețat. A fost puțin greu, dar cealaltă echipă a jucat pe același teren. Nu este o scuză, dar puteam juca mai bine.

Am putea juca cu mai multă încredere, cu mai multă personalitate. Puteam presa mai bine. Dar este ok. Meciul s-a terminat. Acum avem timp să ne recuperăm și să ne gândim la următorul meci.

În fiecare sezon este grea lupta la play-off. Toate echipele vor să ajungă acolo. Știm ce putem, știm ce forță are echipa. Fiecare meci este dificil. Mai avem multe meciuri și sperăm că vom fi acolo. Acesta este obiectivul. Este clar.

Cu un duș fierbinte mă recuperez pe vremea asta și cu mâncare bună. Suntem profesioniști. Ne-a fost frig tuturor. Este greu, dar trebuie să muncim mai mult. Credem că putem juca mai bine.

Avem încredere că vom fi în play-off. Da, deocamdată rămân la U Cluj. Sunt concentrat aici. Gândul meu este aici. Joc aici, îmi place echipa, antrenorul, orașul, totul. Vreau să câștigăm, să îmi îmbunătățesc evoluțiile. Sunt concentrat aici.

Nu m-am gândit niciodată să plec. Este normal ca, în timpul sezonului, să treci prin diferite stări, dar sunt concentrat aici. Nu vreau să mă gândesc la trecut sau la viitor”, a declarat Murgia, la zona mixtă.

GALERIE FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Dinamo - U Cluj

Cătălin Cîrjan vs Ovidiu Bic, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Alex Musi, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Maxime Sivis, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Kennedy Boateng, în Dinamo - U Cluj // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+40 FOTO

VIDEO | Mamadou Karamoko a deschis scorul în Dinamo - U Cluj

  • Sursă VIDEO: Prima Sport 1

Clasamentul la zi din Superliga

Citește și:
Jucătorul echipei naționale a României, poză cu steagul Ungariei în mână
Stranieri
Jucătorul echipei naționale a României, poză cu steagul Ungariei în mână
Gică Hagi, următorul selecționer al României? Iată răspunsul directorului sportiv FRF!
Nationala
Gică Hagi, următorul selecționer al României? Iată răspunsul directorului sportiv FRF!
Fostul internațional olandez va ajunge după gratii » Poliția l-a reținut pe aeroport
Campionate
Fostul internațional olandez va ajunge după gratii » Poliția l-a reținut pe aeroport
Meciul capital pentru Daniel Bîrligea: „Doar așa prinde un transfer la vară”
Superliga
Meciul capital pentru Daniel Bîrligea: „Doar așa prinde un transfer la vară”
ULTIMA ORĂ Bolojan învins de PSD. Guvernul a semnat creșterea salariului minim
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Bolojan învins de PSD. Guvernul a semnat creșterea salariului minim
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează