FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CSU CRAIOVA 2-0

Note GSP de la 3 la 9 în FCSB - Universitatea Craiova: „Un joc-confirmare pentru fotbalistul care a făcut-o campioană pe FCSB”

FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-0, în runda #3 din play-off și e ca și campioană

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2024 22:35 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2024 22:57

FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-0, în runda #3 din play-off și e ca și campioană. Florinel Coman i-a „rezolvat” pe olteni în prima repriză, cu un gol din lovitură liberă și o contribuție decisivă la autogolul lui Vlădoiu.

La polul opus, apărătorii de la CSU Craiova au fost ușor de depășit, s-au întrecut în greșeli și nici nu au fost salvați de colegii din atac, amorțiți pe Arena Națională.

Dați-i titlul deja! FCSB s-a distrat cu Universitatea Craiova și s-a dus la 10 puncte în fruntea Superligii » „Allenatore Becali” îi dă iar clasă lui Rotaru
FCSB - CSU CRAIOVA 2-0

Notele jucătorilor de la FCSB, la 2-0 cu Universitatea Craiova

Târnovanu (7) » Aproape că a șomat pe Arena Națională.

V. Crețu (7) » „În meci”, dornic să-și mai prelungească măcar și pentru o lună contractul cu FCSB, 100% în fiecare duel, fie câștigat, fie pierdut.

Ngezana (8) » Publicul i-a salutat intervențiile în numeroase rânduri. Excelentă prestația sud-africanului!

Chiricheș (7) » Uneori nesigur, deseori util pe faza de construcție, mult mai tehnic decât majoritatea mijlocașilor din SuperLiga.

Radunovic (7) » Genul de fotbalist care rar joacă sub sau peste 7, fix cum îi place managerului Mihai Stoica.

Lixandru (8) » Personaj-cheie în presingul avansat cu care FCSB a sufocat-o pe Craiova. Pe lângă reușitele din apărare, simte excelent spațiul liber.

Ad. Șut (8) » Oricând o soluție pentru echipa națională. A trimis în bară în minutul 9 și a orchestrat majoritatea atacurilor roș-albastre.

Olaru (7) » Deși n-a ieșit în evidență ca de obicei, s-a sacrificat pentru ca alți colegi să se remarce.

Oct. Popescu (8) » Mult peste media evoluțiilor din actuala stagiune, fotbalist esențial în 3-4 acțiuni periculoase desfășurate de FCSB în partea dreaptă.

Miculescu (7) » Câteodată în contratimp cu acțiunile și ideile colegilor, a încheiat prima repriză cu o șansă importantă de a înscrie, Popescu s-a opus.

Fl. Coman (9) » A marcat din lovitură liberă și a provocat autogolul lui Vlădoiu. Un joc-confirmare pentru fotbalistul care a făcut-o campioană pe FCSB.

Au intrat pe parcurs:

• Alhassan (6) » Un mijlocaș bun pentru nivelul Ligii 1, nu atât de bun ca să-l scoată pe Lixandru din echipă.
  • Radaslavescu (6) » În minutul 82, putea să-și dea un restart la FCSB. Șutul lui nu a prins poarta.

Antwi și Dawa au jucat prea puțin ca să primească notă

Antrenor: Elias Charalambous (8)

FCSB - Universitatea Craiova // FOTO: Raed Krishan
+24 FOTO

Notele jucătorilor de la Universitatea Craiova

L. Popescu (4) » Intervențiile salvatoare au fost umbrite de vina pe care o poartă la primul gol al meciului, cel semnat de Florinel Coman.

Vlădoiu (3) » Autogolul din minutul 32 i-a afectat întreaga evoluție, presărată cu destule erori.

Maldonado (4) » Prea lent ca să facă față tăvălugului la care a fost supus în prima repriză.

Badelj (4) » De altfel un stoper cu reale calități, croatul a prins o zi proastă și i-a ajutat pe atacanții lui Charalambous și Pintilii să creeze pericol la aproape fiecare atac din prima parte.

Căpățînă (4) » Chinuit de Tavi Popescu, „galbenul” din minutul 28 i-a turnat plumb în picioare.

Al. Crețu (5) » Dator în raport cu omologii de la FCSB, Alex n-a fost prezent nici în ofensivă, unde în acest sezon a produs 7 goluri.

Mekvabishvili (5) » A fugit de joc, de responsabilitate, e tipul de fotbalist care nu schimbă niciodată soarta unei partide.

Houri (5) » Cu greu îți amintești o fază în care micuțul mijlocaș francez să fi făcut diferența.

Baiaram (6) » A avut o șansă de a marca în prima repriză, printre puținii fotbaliști ai Craiovei care au încercat și au și reușit uneori să le creeze probleme adversarilor.

Blesa (5) » N-a influențat cu nimic concret partida, dar e un atacant interesant pentru România. De urmărit.

A. Ivan (4) » În continuare o umbră în „era Mitriță”, a fost schimbat la pauză cu Cîmpanu.

• Cîmpanu (5) » Introdus la pauză pe teren, s-a remarcat cu un șut bun, scos de Târnovanu (minutul 78).
  • Danciu (5) » N-ar fi jucat la CS Universitatea dacă oltenii nu bifau regula U21 cu el.
  • Markovic (5) » O mare speranță a fotbalului nostru, care acum ar fi trebuit să joace în străinătate, nu să fie rezervă la CSU Craiova. A lovit greșit mingea cu capul la cornerul din minutul 79.
  • Koljic (5) » Măcinat de accidentări, „Dragonul” a ajuns un fotbalist oarecare, de lot.
  • Bancu (5) » O veste bună că fundașul stânga titular al naționalei e din nou apt. O veste bună și pentru națională?

Antrenor: Ivaylo Petev (4)

Arbitru: Ovidiu Hațegan (7) / Asistenți: Mircea Grigoriu (7); Mihai Marica (7)

VIDEO. Victor Becali: „FCSB nu a avut nici cea mai mică problemă cu Universitatea Craiova”

Mai multe articole despre FCSB - CSU Craiova:

Oltenii și-au băgat-o singuri în poartă! Două gafe uriașe în fața lui Florinel Coman
FCSB - CSU CRAIOVA
Ce nu s-a văzut la TV în FCSB - Universitatea Craiova » Imagini spectaculoase surprinse de reporterii GSP: „Ale, ale, Steaua București ale”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”