FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CSU CRAIOVA 2-2

Note GSP după Botoșani - Universitatea Craiova 2-2 » Corijenți! Doar 3 și 4 pentru gafeurii oltenilor

Articol de , - Publicat duminica, 18 februarie 2024 20:08 / Actualizat duminica, 18 februarie 2024 22:46

FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2. Cine a impresionat și cine a dezamăgit în partida din Moldova, în care oltenii au scos cu greu un punct, în prelungiri. GSP i-a notat pe fotbaliștii lui Ivaylo Petev și Bogdan Andone, la finalul unui meci în care marile deziluzii au fost în tabăra juveților.

Notele de la FC Botoșani

Ureche (5) » Lumini și umbre pentru goalkeeper-ul gazdelor. A respins câteva baloane, dar limbajul corpului n-a inspirat neapărat prea multă singuranță.

Punct în prelungiri » Deznodământ dramatic în Botoșani - Universitatea Craiova, după ce oltenii au fost conduși clar la pauză
FC BOTOȘANI - CSU CRAIOVA

Benzar (7) » Încearcă să-și dea un restart la Botoșani, se vede dorința, dar nu mai e la prima tinerețe. Foarte inspirat la centrarea de la golul de 1-0, o atingere din prima care i-a hipnotizat pe fundașii oltenilor.

Sadiku (6) » A avut de furcă, mai ales în repriza a doua, cu „gurile de foc” ale Craiovei. A rezistat cât a putut, nu e vinovat la golurile oaspeților.

Miron (5) » Și-a pierdut din suflu pe final, când și-a arătat vârsta și carențele.

Țigănașu (5) » Neconvingător.

Gabriel David (6) » Puștiul de 20 de ani, deja om de bază la moldoveni, le-a dat mari bătăi de cap fundașilor adverși, mai ales în prima repriză. Un plus pentru curajul arătat în duelurile unu la unu, dar și pentru insistența de la golul de 2-0, la faza de black-out din apărarea Craiovei.

Dican (6) » Solid, fără prea multe imperfecțiuni.

I.Filip (6) » Evoluție curată din partea „veteranului”, a făcut tot posibilul să țină mijlocul alături de Dican.

Florescu (6) » Nu s-a lipit nici astăzi la gol, n-a prins cea mai bună zi, dar a muncit în interesul echipei.

Lopez (5) » Destul de șters, fără o contribuiție semnificativă în puținele acțiuni ale Botoșaniului.

Kaprof (8) » Foarte inteligent la primul gol, oportunist la al doilea. Nu a refuzat cadourile oltenilor, într-o zi de neuitat pentru argentinian.

Botoșani - CSU Craiova 18.02.2024/ foto Ionuț Tăbultoc
+34 FOTO

Au intrat pe parcurs:

Dimitrov (5) » Introdus să dea o mână de ajutor defensivei asediate. De multe ori, a fost imprecis.

Mitrov (5) » Greu să se remarce într-o repriză secundă în care Botoșaniul s-a baricadat în propria jumătate.

Ofosu (5) » Realizări minuscule pentru fotbalistul abia revenit de la UTA.

Șeroni (-) » a evoluat prea puțin

Antrenor: Bogdan Andone (7)

Notele celor de la Universitatea Craiova

Lazar (4) » Nesigur, are o vină considerabilă la reușita de 2-0, prins în acel meleu aiuritor. Putea face mai mult și la primul gol al lui Kaprof.

Căpăţînă (4) » Printre vinovați la acea fază inexplicabilă din care Botoșaniul a deschis scorul.

Zajkov (3) » Primă repriză dezastruoasă a nord-macedoneanului. Aerian, a greșit la ambele goluri.

Screciu (4) » Evoluție îngrijorătoare inclusiv pentru selecționer, în perspectiva EURO. Nu s-a sincronizat deloc cu Zajkov la faza din care Botoșaniul a deschis scorul.

Bancu (4) » Modest, a irosit multe centrări, iar contribuția ofensivă a fost minimă.

A. Crețu (6) » Printre cei mai buni olteni în repriza a doua, a participat serios la construcție și a arătat un tonus bun.

Mateiu (5) » Nervos, preocupat mai degrabă de discuțiile în contradictoriu cu arbitrul Szabolcs Kovacs. A văzut inclusiv un cartonaș galben pe final de prima repriză, care îi aduce o suspendare pentru runda următoare.

Houri (5) » Invizibil bună parte din meci. Are totuși meritul de a fi contribuit la faza din care Koljic a egalat în prelungiri.

Baiaram (5) » A primit credit din partea lui Petev, dar realizările sale au lăsat de dorit. Multă precipitare, puțină calitate.

A. Ivan (5) » Titularizat de Petev, n-a rupt gura târgului. S-a remarcat doar la șutul din unghi boxat de Ureche, apoi s-a stins. Repriza a doua nu l-a mai prins în teren, iar criza de formă nu s-a rezolvat nici azi.

A. Mitriță (7) » Rămâne, de departe, vioara întâi la Universitatea Craiova. A dat tonul cu reușita de 1-2 din startul reprizei secunde și a fost „zvârluga” care le-a făcut ziua complicată fundașilor botoșăneni.

Markovic (4) » Trimis pe teren după pauză să revigoreze atacul, în zadar! Preocupat mai degrabă să simuleze, lent, n-a rupt nici astăzi gura târgului.

Mekvabishvili (5) » Petev a apelat la georgian în minutul 71, dar mijlocașul n-a produs impactul scontat.

Koljic (7) » Omul potrivit la locul potrivit. Cu toate accidentările și necazurile cu care s-a confruntat, bosniacul păstrează în sânge un ADN de marcator.

Antrenor: Ivaylo Petev (6)

Arbitru: Szabolcs Kovacs (6) Asistenți: Adrian Vornicu (7), Mihăiță Necula (7)

VIDEO Aurel Țicleanu s-a săturat de Rotaru și Mititelu: „Lăsați-vă, nu vă pricepeți!”

FOTO Istvan a dat, Szabolcs a luat » Consens în studio după Botoșani - Craiova: „Kovacs jr. i-a dezavantajat pe olteni”

EXCLUSIV Dorinel Munteanu, prima mutare cerută după scandalul de la Oțelul

Ultimele vești de la Dinamo: noul transfer a ajuns la București + Cine e fotbalistul plătit degeaba de „câini”