FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - RAPID 0-0

NOTE GSP Petrolul - Rapid, cu staruri doar în defensivă » Cei 2 giuleșteni care n-au trecut clasa

Petrolul și Rapid au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 20 din Superligă. Eliminarea suferită de Andrei Borza, în minutul 6, a influențat soarta partidei. Fundașul giuleștean a primit nota 2 din partea GSP. +48   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 15 decembrie 2023 23:23 / Actualizat vineri, 15 decembrie 2023 23:23

Greul în disputa de pe arena „Ilie Oană” a fost dus de cele două defensive. Țicu și Meijers, din tabăra gazdelor, au primit 7 din partea GSP. La fel au fost notați rapidiștii Moldovan, Săpunaru și Braun.

Răbufnirea căpitanului » Cristi Săpunaru, după remiza cu Petrolul: „Să ne dea și nouă ultimatum!”
Petrolul - Rapid 0-0

Notele GSP pentru fotbaliștii Petrolului:

• Zima (nota 6) * A avut și șansă pe final de primă repriză, ajutat de bară la reluarea lui Braun, în rest a prezentat siguranță. Că tot au venit italieni să-l monitorizeze.
  • Doua (nota 5) * Cu o viteză în minus față de alte meciuri.
  • Papp (nota 5) * Le-a luat aerul adversarilor cu câteva intervenții. Până a fost eliminat după două "galbene" luate instant, 73 și 82.
  • Meijers (nota 7) * Apărătorul care nu se vede în joc, dar este constant bun și foarte bun.
  • Huja (nota 6) * OK în apărare, a încercat să contribuie ofensiv.
  • Țicu (nota 7) * Intrări tari și foarte tari, dorind să impresioneze pentru că au venit și emisari din străinătate, Ludogorets și agenți italieni, și oameni de la FRF, Mihai Stoichiță și Andrei Vochin.
  • Musi (nota 5) * A încercat el să-și impună tehnica, dar apărătorii rapidiști l-au dominat în diverse zone ale terenului.
  • Diomande (nota 6) * A obținut eliminarea lui Borza, a băgat materiale apoi, joc de forță.
  • Jair (nota 6) * S-a văzut mai puțin, dar știe să iasă la rampă. A avut o lovitură liberă în minutul 34, scoasă de Moldovan de la vinclu. Apoi, parcă, la indigo, în prelungirile meciului, altă paradă a "tricolorului". Jair e fotbalist, nu jucător, se așteaptă mai mult de la el, mai ales cu un adversar în inferioritate.
  • Grozav (nota 6) * Aproape de gol în startul meciului, a coborât mult să ajute, bun la deposedări. În a doua parte a avut un șut "telefonat", a mai încercat să pună presiune, însă a intrat în "năvodul" întins de apărarea giuleșteană.
  • Omrani (nota 4) * Cu formele sale ușor rubensiene, n-a produs nicio emoție adversarului, în nicio zonă a terenului.

Antrenor: Florin Pîrvu (nota 6) * Petrolul e o echipă ce impune respect sub comanda sa, dar să ai Rapidul acasă, jucând în inferioritate numerică trei sferturi din meci, și să nu dai lovitura de grație... Da, "lupii" au avut ocazii mari, câteva, însă degeaba.

Au mai jucat:
  • Jefferson (nota 6) * A intrat în minutul 57 în locul lui Diomande, util.
  • Rădulescu (nota 5) * A intrat în minutul 63 în locul lui Musi, în aceeași notă precum cel pe care l-a înlocuit.
  • M. Roman II (nota 5) * A intrat în minutul 63 în locul lui Doua, fără a se remarca.
  • L. Dumitriu (nota 6) * A intrat în minutul 74 în locul lui Omrani, oricum, mai combativ decât francezul.

Notele GSP pentru fotbaliștii Rapidului:

• H. Moldovan (nota 7) * A scos superb de la vinclu, la lovitura liberă a lui Jair, a mai avut și alte intervenții, a știut și când, și cât să tragă de timp în momente-cheie.
  • I. Cristea (nota 6) * Nevoit să joace mult în lateral dreapta, s-a scos, alături de coechipieri.
  • Săpunaru (nota 7) * A dirijat apărarea-kamikaze a Rapidului. Fundaș cu ștaif, știe când și cum să rupă elanul adversarului.
  • P. Iacob (nota 6) * Unul dintre pilonii echipei, și-a salvat echipa în minutul 12, la șutul lui Grozav, a tras din greu tot meciul.
  • Braun (nota 7) * A început pe dreapta câteva minute, apoi a trecut pe stânga după eliminarea lui Borza. Motorul ofensiv, a semnat cea mai importantă ocazie - singura! - a giuleștenilor în prima repriză, când a trimis mingea în bara laterală.
  • Al. Albu (nota 6) * Prea permisiv cu adversarii, dar bun când a ajutat apărarea. - Oaidă (nota 5) * A pus umărul și-n apărare, să distrugă jocul ofensiv al Petrolului.
  • Borza (nota 2) * Zero tăiat, ce notă să treci?!
  • Cîrjan (nota 6) * Tehnic, cu mult devotament, încercând să se afirme, chiar dacă adversarii au încercat să-l timoreze cu intrări tari. Scos pentru a băga un Bamgboye cu același profil ofensiv, dar mai cu experiență și cu reveniri în defensivă.
  • B. Valle (nota 5) * A trebuit să facă și munca de vârf central (mai puțin), și să ajute colectivul (mai mult). A fost jucătorul sacrificat de faza lui Borza.
  • Papeau (nota 4) * Pierdut în lateral, invizibil.

Antrenor: Cristiano Bergodi (nota 7) * Trebuie să mulțumească apărării că a plecat cu punct de pe "Ilie Oană", altfel ieșea rău pentru Rapid și, mai ales, pentru el, fiindcă dansează pe sârmă în Giulești. Cei din față au avut scuza eliminării lui Borza, dar nu au vrut - n-au putut - să se remarce cumva.

• Bamgboye (nota 5) * A intrat în minutul 55 în locul lui Cîrjan și a alergat pe teren.
  • Dr. Grigore * A intrat în minutul 90+8 în locul lui Papeau.

VIDEO. Imnul Petrolului, cântat de fani înaintea derby-ului cu Rapid

MM și Mititelu s-au pus de acord » Fotbalistul comparat cu Crouch: „Va juca la un club mare din Europa! Are toate calitățile”

Hermannstadt vine fără vedete la meciul cu FCSB » De ce au fost lăsați acasă Alhassan și Paraschiv