FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - POLI IAȘI 2-2

FOTO Universitatea Craiova acuză o viciere de rezultat, după faza analizată 7 minute la VAR: „Am și eu o limită!” » Ce spune specialistul

Universitatea Craiova și Poli Iași au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 20 din Superligă. Ivaylo Petev, antrenorul oltenilor, acuză arbitrajul și crede că golul marcat de Markovic în prelungiri ar fi trebuit validat.

Articol de - Publicat sambata, 16 decembrie 2023 19:32 / Actualizat sambata, 16 decembrie 2023 19:47

În prelungirile reprizei secunde, Ivan Markovic a trimis mingea în plasa porții lui Silviu Lung. Horia Mladinovici a validat inițial reușita. A urmat o analiză lungă a lui Ovidiu Hațegan, oficialul aflat în camera VAR. Au trecut mai bine de 7 minute înainte de anunțul deciziei: poziție de ofsaid și gol anulat.

FOTO. Fază controversată în Universitatea Craiova - Poli Iași: gol anulat după 7 minute de analiză VAR

Fostul arbitru Marius Avram a analizat faza în cadrul emisiunii „Digi Sport Special” și a concluzionat că decizia a fost corectă:

Faza este complexă, îl avem și pe Ivan implicat. El se ferește. Dar e clar, din modul în care au tras liniile, că jucătorul luat în calcul este cel care a marcat, Markovic. E o fază foarte grea. Și mai grea o face faptul că este Ivan acolo. Se creează iluzia că linia trece prin corpul jucătorilor. Nu știu câți centimetri, dar se vede și cu ochiul liber poziția. Mie îmi pare ofsaid, din felul în care au tras liniile. Mi se pare corect, da. Este un pic ciudat pentru telespectatori, dar asta pentru că nu există o cameră perfect pe linie.
- Marius Avram

Ivaylo Petev, antrenorul Universității, are altă părere. Consideră că formația lui a fost dezavantajată: „Aș vrea ca la următorul meci să nu mai pățim asta. România are arbitri de calitate. Niciodată n-am comentat arbitrajul, dar fiecare om are o limită. Au fost mai multe situații la limită și nu cred că a fost ofsaid în final. Nu e cel mai important, dar din păcate am pierdut două puncte”.

VIDEO CU GOLUL. Laurențiu Popescu, gafă de amatori în Universitatea Craiova - Poli Iași

MM și Mititelu s-au pus de acord » Fotbalistul comparat cu Crouch: „Va juca la un club mare din Europa! Are toate calitățile”
Voluntari - FCU Craiova 0-1
Antrenorul care l-a sfidat pe Becali: „Făcea mereu invers față de ce zicea Gigi. Poate nu avea semnal”
FCSB

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”