FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FARUL 2-1

VIDEO S-au testat înaintea noului sezon: Petrolul - Farul, amical cu 3 goluri la Buftea

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iulie 2022 12:10 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2022 12:34

Petrolul și Farul au jucat azi un meci de verificare, la Buftea. Partida a fost câștigată de ploieșteni, scor 2-1.

Formația din Ploiești a început mai tare meciul, profitând de faptul că Farul a mizat pe o echipă experimentală. Elevii lui Nicolae Constantin au deschis rapid scorul, la prima fază importantă.

În minutul 3, Gicu Grozav a fost găsit excelent în careu și a reluat din prima, de la 10 metri. Farul a încercat să egaleze și a avut două ocazii, prin Ionuț Cojocaru și Robert Moldoveanu, dar ploieștenii au intrat în avantaj la pauză.

După pauză, Petrolul a început la fel de tare. În minutul 48, atacantul Mario Bratu a primit o pasă în adâncime, i-a depășit pe fundașii Farului și a marcat cu un șut de la 12 metri.

Hagi a forțat și a mizat în partea secundă pe jucătorii experimentați, iar pe final a reușit să reducă din diferență. Vlad Morar a marcat în minutul 78, cu un șut din voleu, de la 11 metri.

Până la final, Farul nu a reușit să mai pună în pericol poarta Petrolului, iar ploieștenii au câștigat partida.

În prima etapă a sezonului, nou-promovata din Ploiești primește vizita celor de la FC Voluntari, în timp ce elevii lui Gică Hagi joacă pe teren propriu cu FCU Craiova.

VIDEO » Petrolul - Farul 2-1

• Au marcat: Gicu Grozav 3, Bratu 48

• min. 90: Final de meci
  • min. 79: Gol Farul. Vlad Morar reduce din diferență. Atacantul a șutat perfect, de la 11 metri, din voleu
  • min.48: Gol Petrolul. Atacantul Mario Bratu a primit o pasă în adâncime, i-a depășit pe fundașii Farului și a marcat cu un șut de la 11 metri.
  • min. 46: A început repriza a doua
  • min. 45: Pauză
  • min. 44: R. Moldoveanu reia spectaculos, din foarfecă, de la 11 metri, dar trimite pe lângă poarta ploieștenilor
  • min.10: Cojocaru execută o lovitură liber de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poarta celor de la Petrolul
  • min 3: Gol Petrolul! Atacantul a primit o pasă în careu și a reluat din prima, cu stângul, de la 10 metri
  • min. 1: A început meciul

Echipele de start

Petrolul: Moroz - Meijers, Tamaș, Huja - Pashov, Jair, Cebotaru, Țicu - Cioiu, Măzărache, Grozav
Rezerve: Avram, Olaru, Horj, Borta. Gheorghe, Bratu, Tucaliuc, Ivanovski, Seto
Antrenor: Nicolae Constantin

Farul: Buzbuchi - Corinus, Larie, M. Popescu, Borza - Boboc, Artean - Grameni, Cojocaru, Pitu - Moldoveanu