FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - ASTRA

Poli Iași - Astra Giurgiu 2-3 » Meci cu multe goluri şi multe probleme de arbitraj

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2021 08:59 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 14:22

Astra Giurgiu a învins Poli Iași, scor 3-2, în etapa cu numărul 23 din Liga 1.

Andrei Cristea a debutat cu o înfrângere pe banca lui Poli Iași în Liga 1, chiar dacă moldovenii au deschis scorul rapid, prin Manuel De Iriondo, care a profitat de o eroare în defensiva giurgiuvenilor și a înscris în poarta lui David Lazar.

Astra Giurgiu, revenire de la 0-1 cu Poli Iași

În minutul 31, Mattia Montini a restabilit egalitatea cu un șut puternic din interiorul careului, după ce a primit balonul de la Hugo Sousa, care se afla într-o poziție de ofsaid. 5 minute mai târziu, Montini s-a implicat și la al doilea gol marcat de trupa pregătită de Eugen Neagoe, când a deviat elegant mingea pentru Dario Canadjija, care a marcat primul său gol în tricoul Astrei.

Astra Giurgiu a mai marcat un gol înainte de pauză, după ce mijlocașul elvețian Sebastien Wuthrich a primit un cadou de la Dylan Flores și a stabilit scorul pauzei pe stadionul Emil Alexandrescu: 3-1.

Andrei Cristea, eliminat în a doua repriză

În a doua repriză, Floriano Vanzo a simulat un fault în careul Astrei Giurgiu și a fost avertizat cu cartonașul galben de către arbitrul Andrei Florin. Andrei Cristea a făcut o criză de nervi pentru că nu s-a acordat penalty pentru Poli Iași, iar centralul partidei, Andrei Florin, l-a eliminat pe antrenorul moldovenilor.

Poli Iași a redus din diferență în a doua repriză, după ce Andreas Calcan a executat excelent o lovitură liberă, dar nu a avut forța să revină în meci și rămâne, în continuare, „lanterna roșie” a Ligii 1.

Poli Iași - Astra 2-3

Au marcat: Manuel De Iriondo 2, Andreas Calcan 50 / Mattia Montini 31, Dario Canadjija 36, Sebastien Wuthrich 42
Cartonaș roșu: Andrei Cristea 79

Poli Iași - Astra, echipele de start:

Poli Iași: Brănescu - Cană, Mihalache, Popa, Baxevanos - Gaitan, De Iriondo, Stan - Flores Knowles, Zajmovic, Vega
Rezerve: Brînză - Acosta, Cabral, Calcan, Frăsinescu, Platini, Popadiuc, Vanzo, Zaharia
Antrenor: Andrei Cristea

Astra: Lazar - Sousa, Găman, Graovac, David Bruno - Boe-Kane, Canadjija, Wutrich - Stahl, Montini, Balaure
Rezerve: Popa - Crepulika, Ion, Jovanovic, Krpic, Lamanje, Merloi, Răduț, Riza
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași
Arbitru: Florin Andrei / A1: Ovidiu Artene, A2: Daniel Mitruți

Clasament Liga 1:

Pancu, replică acidă pentru Andrei Cristea, cel care i-a luat locul la Poli Iași: „Îi dau câteva lecții în direct”