FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO

FOTO N-a înțeles nimic! Rednic a scos un jucător înainte de pauză, iar reacția acestuia spune totul

Răzvan Popa (24 de ani, fundaș central) a fost schimbat de Mircea Rednic în minutul 41 al meciului Sepsi - Dinamo, la 2-1 pentru gazde. +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 18:27 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 18:33

Popa a avut nevoie de îngrijiri medicale 3 minute mai devreme, în urma unui duel cu Kevin Luckassen. Apoi a revenit pe teren, părea că nu mai are nicio problemă, dar a fost înlocuit de Rednic cu Rici Grigore.

Fața lui Popa spune totul, lăsând să se înțeleagă în mod evident că e total surprins de hotărârea antrenorului său:

• Capturi TV @Digi Sport 1

Popa are o parte de vină la golul doi reușit de Marius Ștefănescu în prima repriză. Fotbalistul gazdelor a șutat decisiv chiar de lângă stoperul dinamovist:

Cotat la 150.000 euro de Transfermarkt.com, Popa era liber de contract din iulie, după ce s-a despărțit de Poli Iași. Înainte de aventura din Moldova a mai trecut pe la Gaz Metan, CSU Craiova, iar la juniori a jucat pentru FCSB. Popa a petrecut 4 ani în străinătate, la formațiile de juniori de la Inter Milano, apoi în Spania, la Real Zaragoza și Burgos CF.

5 meciuriare Popa în tricoul lui Dinamo

Rednic, cu câteva minute înainte de Sepsi - Dinamo: „Ne-au dat o palmă!”

Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo, e impresionat de stadionul lui Sepsi, inaugurat în urmă cu două săptămâni.

„Trebuie să vină la un moment dat și prima victorie, sper să vină azi. Avem toate condițiile, jos pălăria pentru ce au putut să facă oamenii ăștia aici, e o palmă dată nouă, românilor!”, a declarat Rednic cu câteva minute înainte de startul partidei.

Caracteristici Sepsi Arena

+33 FOTO
  • arena a costat mai mult de 20 de milioane de euro (finanțare din Ungaria)
  • suprafața complexului: 10.000 de metri pătrați
  • capacitate: 8.400 de locuri
  • gazon hibrid cu încălzire și drenaj
  • nocturnă Philips generația 3 (ultima)
  • 509 locuri de parcare 22 de locuri de parcare pentru autocare stadion
  • categoria UEFA 4 (inclusiv grupe Europa League)

Sepsi e o echipă din Sf. Gheorghe. Face parte din județul Covasna, unde maghiarii reprezintă 74% din totalul populației. Sf. Gheorghe are o populație de aproape 56.000 de oameni, dintre care maghiari 73,6% și români 21%.

Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo: echipe de start

Sepsi: Began – Radoslav, Ninaj, Mitrea, Ștefănescu – Eder Gonzales, Păun, Dumitrescu – Ashkovski, Luckassen, Achahbar
Rezerve: Gedo, Tincu, Chunchucov, Bărbuț, Aganovic, Golofca, Damaschin, Fofana, Ispas
Antrenor: Cristiano Bergodi

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, R. Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, Itu – Măgureanu, Ivanovski, Matei
Rezerve: Fara, Giafer, Amzar, Borcea, Crețu, R. Grigore, Bani, Vestenicky
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Popescu Adrian (Craiova)

Leonard Naidin: „Puteam să fiu la un alt nivel la Dinamo, a fost și vina mea”