FOTBAL  »  Superliga  »  RECORDURI

Câte minute trebuie să mai reziste portarul Rapidului fără gol primit ca să bată recordul Ligii 1

Horațiu Moldovan / FOTO: GSP

Articol de , - Publicat sambata, 28 august 2021 09:00 / Actualizat sambata, 28 august 2021 10:35

Cu 540 de minute consecutive fără gol încasat în acest sezon, rapidistul Horațiu Moldovan ar mai trebui să bifeze 2 meciuri și încă 51 minute din a treia partidă pentru a egala un alt fost portar al Rapidului, Marin Andrei, cel care deține recordul de 770 minute încă din sezonul 1964-65.

Neconvocat la „națională”, tânărul Horațiu Moldovan, portarul de 23 de ani al Rapidului, mai are un motiv pentru care să tragă în următoarele trei etape.

Astfel, dacă scapă fără gol primit în următoarele două jocuri (contra Universității Craiova și contra celor de la UTA) și nu încasează în primele 51 de minute ale jocului cu Gaz Metan Mediaș, rapidistul îl depășește pe Marin Andrei, cel ce deține recordul încă din 1964-65.

Atunci, primul fotbalist din istorie care a jucat la Dinamo, Rapid și Steaua a păstrat intactă poarta giuleștenilor pentru 770 de minute.

Clasament portari Liga 1 - cele mai multe minute consecutive fără gol primit

1. MARIN ANDREI - 770 minute consecutive (Rapid Bucureşti 1964/'65)
2. Oscar Franciscovici - 763 minute (Locomotiva Timişoara 1954)
3. Dumitru Stîngaciu - 741 minute (Steaua 1993/’94)
4. Silviu Lung - 736 minute (Steaua 1989/'90)
5. Bogdan Stelea - 707 minute (FC Braşov 2008/'09)
6. Peterson Peçanha - 697 minute (Petrolul 2014/'15)
7. Andrei Vlad – 673 minute (Steaua/FCSB 2020/’21);
8. Florin Prunea - 633 minute (U Craiova 1999/'00)
9. Giedrius Arlauskis - 631 minute (CFR Cluj 2017/'18)
10. Helmuth Duckadam - 606 minute (Steaua 1984/'85)

Horațiu Moldovan n-a prins naționala

Rădoi nu a convocat niciun jucător de la Rapid, revelația începutului de sezon, pentru partidele din preliminariile CM 2022 cu Islanda (2 septembrie, Reykjavik), Liechtenstein (5 septembrie, Arena Națională) și Macedonia de Nord (8 septembrie, Skopje).

Horațiu Moldovan, 23 de ani, cel mai bun portar al momentului din Liga 1, fără gol primit în primele 6 etape, nu a fost inclus de Mirel Rădoi în lotul pentru meciurile din septembrie. Selecționerul i-a preferat pe Aioani și pe Vlad ca rezerve pentru Niță.

Moldovan are în acest moment cel mai bun index InStat (253) dintre goalkeeperii din Liga 1. Cu toate astea, selecționerul nu a fost impresionat de cifrele formidabile ale rapidistului: 16 șuturi respinse (100%) și 7 "supersave-uri" în cele 540 de minute jucate

VIDEO Horațiu Moldovan: „Punem pariuri în vestiar din ce parte primim primul gol”

Cine și ce record istoric deține? GSP lămurește disputa izbucnită între Rapid și Steaua

EXCLUSIV Un nume de legendă îi face pe fani să viseze: „Rapid s-ar putea bate la titlu!”