FOTBAL  »  Superliga  »  RETRO GSP

RETRO GSP. 30 de ani de când Lucescu îl bătea pe Dinu și stabilea patru recorduri într-o zi

Articol de , - Publicat sambata, 16 mai 2020 10:00

Pe 16 mai 1990, circa 10.000 de spectatori au venit în Regie pentru a asista la duelul dintre Sportul și Dinamo. Un duel între ocupanta locului 10 și lider, însă mai echilibrat decât s-ar fi bănuit.

Și asta întrucât roș-albii s-au prezentat la meci fără cei mai mulți dintre titulari, care se pregăteau deja cu naționala pentru Cupa Mondială ce urma să înceapă în iunie.

Partida s-a terminat 1-1, însă a intrat în istorie! Motivul? În minutul 76, pe gazon și-a făcut apariția Mircea Lucescu, antrenorul oaspeților substituindu-l pe Fulga. La acea oră, Il Luce avea 44 de ani, 9 luni si 17 zile! El devenea astfel cel mai în vârstă jucător cu minute pe teren în prima divizie.

26 DE ANI ÎNTRE PRIMUL ȘI ULTIMUL TITLU

În confruntatea din urmă cu exact 30 de ani, Lucescu a stabilit alte 3 recorduri:

• titlul cucerit în acea stagiune a fost al 7-lea pentru el ca fotbalist, depășindu-l astfel pe Cornel Dinu (6);
  • cu titlul câștigat în calitate de antrenor și jucător, el l-a egalat pe Ștefan Cârjan, care izbutise o performanță similară cu Unirea Tricolor, în 1941; ulterior, același lucru l-a realizat și Mircea Rednic, la Rapid, în '99;
  • pauza de 26 de ani dintre primul titlu, luat în '64, și ultimul, din '90, este cea mai mare înregistrată în istoria fotbalului românesc.
+12 FOTO

"Atunci eram suspendat 3 luni ca antrenor, pe motiv că folosisem internaționali ce erau în vederile naționalei pentru Mondialul din Italia. Așa că m-am legitimat ca jucător și am intrat pe finalul meciului din Regie. A fost o surpriză pentru toată lumea"