FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FCSB 2-2

Sepsi - FCSB 2-2 » CFR Cluj, la 90 de minute de titlu! Buziuc și Tănase, goluri amăgitoare la Sf. Gheorghe

Sepsi - FCSB, liveTEXT pe GSP.ro +19   FOTO
Sepsi - FCSB, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 mai 2021 23:55 / Actualizat luni, 17 mai 2021 00:07

Sepsi Sf. Gheorghe și FCSB au remizat, scor 2-2, și au transformat-o pe CFR Cluj în mare favorită la titlu.

• CFR Cluj este campioană cu o victorie în meciul cu Botoșani de etapa viitoare SAU cu cel puțin o remiză în ultima rundă, cu FCSB.
  • Pentru a spera la un meci cu titlul pe masă în Gruia, în ultima etapă, FCSB trebuie să primească ajutor de la Botoșani. CFR trebuie să se încurce în Moldova. Toate calculele AICI!

Sepsi Sf. Gheorghe adoră meciurile cu FCSB. Leo Grozavu l-a înfruntat de 4 ori pe Toni Petrea și a ieșit de fiecare dată neînvins. Prima jumătate de oră le-a aparținut covăsnenilor. Au ajuns ușor la marginea careului advers, lucru care a determinat înlocuirea închizătorului Dragoș Nedelcu.

Sepsi - FCSB, remiză dramatică

Partea secundă a adus încă o veste proastă pentru oaspeți, accidentarea lui Ovidiu Popescu. Cu tot sistemul dat peste cap, FCSB a încasat primul gol în minutul 69, când Petrila, marcator și în turul din play-off, l-a executat elegant pe Straton, cu un șut la colțul lung. La următoarea acțiune importantă, Dumiter a profitat de o gafă în lanț în defensiva adversă, cu Radunovic țap ispășitor, și a făcut 2-0.

+15 FOTO

FCSB părea resemnată, dar golul marcat de Buziuc a reaprins speranța. A înscris în minutul 81, din pasa genială a lui Octavian Popescu. Golgeterul Tănase a înscris în prelungiri, dar nu e suficient. CFR Cluj poate deveni campioană încă de runda următoare, cu o victorie la Botoșani!

FINAL » Sepsi - FCSB 2-2

Sepsi - FCSB, echipe de start

Sepsi: Niczuly - Aganovic, Ninaj, B. Mitrea, M. Ștefănescu - Fofana, Vașvari - Dumiter, Eder Gonzalez, N. Păun - Safranko
Rezerve: Antrenor: J. Fernandez - Tincu, L. Kovacs, Purece, Petrila, Csiser, N. Tamas, Golofca, L. Fulop
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Straton - V. Crețu, I. Cristea, Ov. Popescu, Radunovic - Oaidă, D. Nedelcu, D. Olaru - Moruțan, Fl. Tănase, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - Vînă, Buziuc, Ov. Perianu, A. Musi, Ciuciulete, Fulga, A. Niță
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Avram Valentin (Bucureşti) și A2: Mitruţi Daniel (Craiova)

Programul până la finalul sezonului

CFR Cluj: FC Botoșani (d), FCSB (a)
FCSB: Craiova (a), CFR Cluj (d)

Sepsi - FSCB, fără spectatori

Klaus Iohannis a declarat că fanii pot reveni în tribune, începând cu acest week-end. Anunțul președintelui nu a fost urmat de instrucțiuni clare și a generat confuzie în fotbalul românesc. Cornel Șfaițer, managerul general al lui Sepsi, a spus că nu au fost puse în vânzare bilete pentru meciul cu FCSB.

„E clar, la meciul cu FCSB nu vom vinde bilete! E prea din scurt și nu vrem să comitem greșeli care să pună în pericol sănătatea oamenilor”, a declarat Cornel Șfaițer, pentru GSP.ro.

S-a aflat când revine Florinel Coman! FCSB confirmă: „Așa spune protocolul”

Plecări importante de la Sepsi! Omul pentru care se luptau granzii Ligii 1, pus pe liber