FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - RAPID 0-0

Sepsi - Rapid, meciul portarilor » Marius Mărgărit a dat notele GSP după partida de la Sf. Gheorghe

Articol de - Publicat vineri, 10 noiembrie 2023 22:56 / Actualizat vineri, 10 noiembrie 2023 23:55

Sepsi și Rapid au remizat, 0-0, în etapa a 16-a din Superligă, prima a returului. Meciul a fost unul echilibrat, în care ambele echipe și-au împărțit momentele bune de joc.

Gazdele au început meciul mai bine, au dominat prima repriză și au ratat o șansă uriașă de a intrat în avantaj la pauză. Rapid și-a revenit în partea secundă, a avut posesia, iar Tsomou, aflat la debut, a ratat cea mai mare ocazie.

Partida a fost marcată de evoluția portarilor. Horațiu Moldovan a primit nota 7 din partea Gazetei Sporturilor, în timp ce Roland Niczuly a luat 6.

Ciobotariu are zilele numărate: a ratat obiectivul impus de Sepsi! 3 rivale din Superligă stau la pândă
SEPSI - RAPID 0-0

Notele primite de fotbaliștii de la Sepsi

Niczuly - nota 6: sigur ca de obicei, a scos execuțiile superbe ale lui Borza și El Sawy, dar a avut și șansă la cea a lui Tsoumou

D. Ciobotariu - nota 6: cu excepția imprudenței din careu, la contactul cu Albu, n-a avut slăbiciuni defensive

M. Bălașa - nota 5: are momente când pierde marcajul, cum s-a întâmplat la ocazia lui Tsoumou

Ninaj - nota 6: a scăpat și el la intervenția asupra lui Ioniță, dar în rest a dat siguranță apărării

Fl. Ștefan - nota 6: un joc reușit, l-a anihilat pe Funsho, a sprijinit și ofensiv

R. Varga (min. 63 în locul lui Fl. Ștefan) - nota 4: n-a adus nimic în plus în jocul lui Sepsi

Alimi - nota 5: omul care nu se vede, s-a limitat doar să asigure spațiul din fața defensivei

Rența - nota 5: a fost peste tot, dar fără să aibă realizări sau momente speciale

M. Ștefănescu - nota 5: activ la început, s-a stins de tot în partea a doua, n-a mai fost arma covăsnenilor

Aganovic - nota 6: evoluție oscilantă, a alternat momentele când a fost protagonist cu cele de absență din joc

C. Matei (min. 72 în locul lui Aganovic) - nota 5: n-a venit cu prospețimea sau luciditatea pe care miza Liviu Ciobotariu

I. Gheorghe - nota 6: a fost periculos în prima parte, apoi a trebuit să acopere postul lăsat liber de accidentarea lui Fl. Ștefan

Safranko - nota 5: prezent în fața porții, a irosit însă două mari ocazii, iar în partea a doua s-a stins

Debeljuh (min. 72 în locul lui Safranko) - nota 5: a apărut doar o dată mai periculos în fața porții lui Fl. Ștefan

Liviu Ciobotariu - nota 5

Notele primite de fotbaliștii de la Rapid

H. Moldovan - nota 7: a redevenit cel mai bun om al Rapidului, cu câteva intervenții salvatoare mai ales în prima repriză

Braun - nota 7: poate cel mai sigur fundaș dreapta, de netrecut defensiv, activ și în atac

Săpunaru - nota 6: un pol de siguranță a defensivei

P. Iacob - nota 6: se completează foarte bine cu Săpunaru, nu a greșit

Borza - nota 6: bun defensiv, un pericol și la poarta adversă

Oaidă - nota 4: aproape de nerecunoscut, n-a mai fost cureaua de legătură cu atacul și a greșit mai mult decât de obicei

Kait - (min. 57 în locul lui Oaidă) - nota 5: n-a greșit, dar nici n-a adus ceva spectaculos în jocul Rapidului

Al. Albu - nota 6: a dat siguranță defensivă, însă rămâne încă dator la capitolul ofensiv

C. Cîrjan (min. 73 în locul lui Albu) - nota 5: continuă seria evoluțiilor șterse, departe de ce promitea

Al. Ioniță II - nota 5: parcă se tot caută, e încă rotița care scârțâie din angrenajul ofensiv

Tsoumou (min. 57 în locul lui Ioniță) - nota 6: la debutul la Rapid, s-a remarcat cu o „foarfecă" de efect, din care a nimerit transversala lui Niczuly

Funsho - nota 5: risipă mare de energie, dar fără obișnuitul grad de periculozitate în fața porții adverse

Borja Valle - nota 5: foarte mobil, a încercat să compenseze și acum lipsa unui atacat de meserie, însă nesusținut, n-a avut realizări

Papeau - nota 6: n-a mai strălucit ca în meciul cu FCSB, dar a fost cel mai dezechilibrant jucător al Rapidului

El Sawy (min. 83 în locul lui Papeau) - nota 6: a debutat la Rapid în Liga 1 și s-a făcut remarcat deși a jucat doar câteva minute

Cristiano Bergodi - nota 6

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad) - 4: N-a văzut nici faultul lui Ninaj la Ioniță (min. 1), nici imprudența lui Ciobi jr. la Albu (5), ambele de penalty.

Asistenți: Mircea Grigoriu (Bucureşti) - 7, Ciprian Danşa (Satu Mare) 7
Arbitru VAR: George Găman (Craiova)
Asistent VAR: Vlad Baban (Iaşi)