FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Sorin Cârțu râde de Joyskim Dawa: „Am văzut și la primul gol. A fost cel mai bun de la Hermannstadt!”

Articol de - Publicat vineri, 22 septembrie 2023 19:09 / Actualizat vineri, 22 septembrie 2023 20:24

Sorin Cârțu (67 de ani) l-a ironizat pe fundașul central Joyskim Dawa (27 de ani), care a gafat în egalul FCSB-ului de la Sibiu, scor 2-2. 

Joyskim Dawa a provocat un penalty, după ce l-a faultat în propriul careu pe Cristian Neguț, rămas singur cu portarul Ștefan Târnovanu. Arbitrul Viorel Flueran i-a arătat cartonașul roșu fundașului camerunez. Daniel Paraschiv a stabilit scorul final, chiar dacă portarul bucureștean a apărat în primă fază.

Gigi Becali și-a găsit „decar”: „E foarte interesant. Nu vreau să se audă că după nici nu mă pot atinge de el”
FCSB
Gigi Becali și-a găsit „decar”: „E foarte interesant. Nu vreau să se audă că după nici nu mă pot atinge de el”

Sorin Cârțu a analizat greșelile din apărarea roș-albaștrilor și a râs de Joyskim Dawa, despre care a spus că a făcut mai multe pentru Hermannstadt decât pentru echipa sa.

Sorin Cârțu: „Dawa a fost cel mai bun de la Hermannstadt”

„Cel mai bun de pe teren a fost Dawa, cel mai bun de la Sibiu. Eu nu știu, dar am văzut și la primul gol. Eu cred că echipele noastre, ori nu sunt învățate, ori îi ia de cap, nu pot să se exprime pe o minge descoperită. Toată lumea se grăbește și lasă loc.

Când este o minge descoperită tu ca apărare trebuie să te strângi, să fi cât mai strâns tu apărarea asta de 4 și să faci puțin pasul în spate. Ce caută Dawa, s-a grăbit să-l atace, să iasă către jucător și s-a încălecat cu Haruț, când el trebuia să strângă și atunci nu mai există spațiu.

Nu știu, ori nu le exersează, ori nici antrenorii nu știu ce să le spună. Am văzut asta și la Universitatea niște goluri primite așa, în special cu FCSB. Dar tu Dawa nu ai voie să ieși acolo. Poate cel mai bine era să iasă Haruț, el acolo a lăsat spațiu între el și Radunovic”, a spus Sorin Cîrțu, conform Fanatik.

Citește și:

Kyros Vassaras a decis arbitrul meciului Sepsi - FCSB! A fost gafeorul sezonului trecut în SuperLigă

Suporterii lui Dinamo îl așteaptă în „haită”, însă Dorin Rotariu are alte planuri: „Asta e prima lui opțiune”

Citește și:
Louis Munteanu, prezentat oficial » DC United a dezvăluit adevărata sumă de transfer: „Record”
Stranieri
Louis Munteanu, prezentat oficial » DC United a dezvăluit adevărata sumă de transfer: „Record”
George Pușcaș va fi prezentat oficial » Atacantul s-a înțeles cu noua echipă
Stranieri
George Pușcaș va fi prezentat oficial » Atacantul s-a înțeles cu noua echipă
Prinde contur » Imagini la zi cu primul stadion din România care se va inaugura în 2026
Liga 3
Prinde contur » Imagini la zi cu primul stadion din România care se va inaugura în 2026
Românii au văzut prețul noului model Dacia și au reacționat dur: „Cum să coste atât? Iau Passat și mai rămân cu bani”
Noutati auto
Românii au văzut prețul noului model Dacia și au reacționat dur: „Cum să coste atât? Iau Passat și mai rămân cu bani”
SURPRIZĂ România va depăși la autostrăzi Elveția, Suedia, Ungaria, Polonia
Profit.ro
SURPRIZĂ România va depăși la autostrăzi Elveția, Suedia, Ungaria, Polonia
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu vă spun când mor, dar am alarma programată” » Povestea zguduitoare a unei campioane cu 5 Jocuri Olimpice în palmares, aflată pe moarte: „Mi-am «hackerit» creierul, ca să lupt cu cancerul”

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (11)
cpt.ahab
cpt.ahab  •  23 Septembrie 2023, 11:19
Postat de lefter_popescu pe 22 Septembrie 2023, 20:55

Amice, a condus autobuze...

Corect. E foarte calificat în treaba asta.

jemapis
jemapis  •  22 Septembrie 2023, 23:23

Mare jucător!!!! Mare jucător și antrenor!!!!!! Bravo pentru acest articol!!!!!!!!! Nu ne era clar, dar ne-ați lămurit!

cristishady
cristishady  •  22 Septembrie 2023, 22:13

yep. Dar hey, sa nu spui ceva ca vine XXL-ul de nevasta-sa si ne ameninta ca ne arata ea noua :)). Cica suntem rasisti. Omul e ok pentru campionatul romanesc, dar nici macar de FCSB nu e. Poate de un voluntari..

Vezi toate comentariile (11)
Comentează