FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC BOTOȘANI

VIDEO Start perfect pentru Teja la Botoșani » Succes la limită cu FC Voluntari

FC Voluntari - FC Botoșani, în etapa #2, live

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 iulie 2022 22:30 / Actualizat sambata, 23 iulie 2022 22:51

FC Botoșani s-a impus la limită în deplasarea de la FC Voluntari, scor 1-0.

Programul și rezultatele etapei #2

Partida dintre FC Voluntari și FC Botoșani, disputată la Mioveni, a avut o primă repriză anostă. Ambele echipe au făcut joc modest, cu multe greșeli individuale, și fără nicio ocazie de gol. Partea secundă a început mai bine, iar minutul 51 a adus prima ocazie importantă de gol.

Alexandru Vlad a centrat perfect în careu de unde Răduț a reluat din voleu. Execuția mijlocașului ilfovean a fost prinsă însă excelent de portarul Eduard Pap. Tot Voluntari a fost aproape de gol două minute mai târziu. când Florea, din marginea careului mic, nu a putut să-l învingă pe portarul moldovenilor.

Liberianul Tisdell îi aduce 3 puncte lui Teja cu Voluntari

Prima ocazie a botoșănenilor a venit în minutul 58 la șutul puternic din lovitură liberă a lui Florescu, prins în doi timpi de Popa. Moldovenii lui Teja puteau deschide apoi scorul în minutul 65, când Camara a făcut cea mai frumoasă fază a meciului. Atacantul din Guineea a pătruns vijelios spre careu, dar șutul său violent a fost respins în corner de Popa.

Nici Fulop nu a putut debloca tabela. Atacantul Voluntariului a trimis un lob peste poartă după gafa lui Pap. Cei care au marcat însă au fost elevii lui Mihai Teja. După o minge aruncată în careu, Dican a retrimis în fața porții din alunecare, de unde Tisdell a șutat cu sete în plasă. Victorie pentru Botoșani, care face 6 puncte și egalează Farul în fruntea clasamentului.

FCSB, CFR sau Craiova? Surpriză: care a fost cel mai urmărit meci la TV
PRELIMINARII

FC Voluntari - FC Botoșani 0-1

307 spectatorisunt prezenți la meciul disputat la Mioveni

FC Voluntari - FC Botoșani, echipe de start:

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa - 24. Ricardinho, 34. Matricardi, 5. Armaș - 98. C. Costin, 23. Al. Vlad 3. Meleke, 8. Răduț - 22. Rață,  Nemec, 11. D. Florea
REZERVE: 12. Râmniceanu, 6. Droppa, 7. Aliji, 10. Merloi, 14. Lopes, 18. H. Tavares, 19. Marrone,  80. L. Fulop
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FC BOTOȘANI: 1. Pap - 2. Sno, 6. Dican, 32. Șeroni, 30. Țigănașu - 18. Perianu, 27. E. Florescu, 16. Shahaf - 77. Dragu, 17. Camara, 26. Mailat
REZERVE: 82. Ureche, 3. Moescu, 8. Obedeanu, 10. Tîrcoveanu, 14. Grubac, 19. Patache, 22. Mussis, 33. David, 98. Tisdell
ABSENT: M. Santos (suspendat)
ANTRENOR: Mihai Teja

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) / Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

FC Voluntari - FC Botoșani se joacă la Mioveni

Cum la stadionul din Voluntari, „Anghel Iordănescu”, au loc lucrări de modernizare, echipa se vede nevoită să dispute respectivele partide pe un alt stadion, în alt oraș.

FC Voluntari a ales Mioveni, urmând a juca cu FC Botoșani și UTA pe stadionul „Municipal” din orașul argeșean.