FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Steaua, emblema norocului? TOP 3 episoade care îi contrazic faima de "cea mai norocoasă echipă din România"!

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 octombrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 05 octombrie 2012 14:42

"Şut - cap - falcă - tibie - palmă - gol". Aşa a fost descris golul lui Nikolici, la 1-0 cu Copenhaga, pe prima pagină a Gazetei Sporturilor de astăzi. Iar titlul cronicii scrise de Cristian Geambaşu a fost fabulos: "Norocssen sau Baftănson?".

Ajungem astfel la ştampila pusă de rivalii Stelei: "Nu există echipă mai norocoasă ca asta!". "Avem şi noroc, dar şi performanţe. Dacă facem puncte în Europa şi sîntem mereu cap de serie, cum să nu picăm cu adversari accesibili?", replică fanii roş-albaştrilor.

Dar Steaua n-a avut mereu conturile pline cu noroc. Suporterii ei au trecut în dese rînduri prin momente dificil de suportat.

TOP 3 al celor mai mari ghinioane din istoria recentă a Stelei

1. Episodul " Middlesbrough"

După ce a eliminat Rapidul în sferturi, Steaua a învins cu 1-0 în turul cu Middlesbrough, apoi a avut 2-0 în returul din Anglia.

Dar finalul avea să fie unul de coşmar. Englezii au revenit incredibil şi au făcut 3-2, scor la care Steaua era totuşi calificată în finala Europa League. Însă în minutul 90, după o greşeală făcută de Daniel Bălan, Maccarone a îngropat visul steliştilor.

2. "Dubla" cu Napoli şi coşmarul " Cavani"

În 2011, în grupele Europa League, Steaua a căzut într-o grupă dificilă, cu Liverpool, Napoli şi Utrecht. Chiar şi aşa, Steaua a făcut o figură frumoasă şi putea să obţină mai mult de atît.

Meciurile cu Napoli decideau care va fi echipa care să însoţească Liverpool în primăvara europeană. La meciul tur, Steaua a avut 3-0 după doar un sfert de oră. S-a terminat însă 3-3, cu gol Cavani în minutul 97!

La retur, Steaua avea nevoie de o remiză pentru a merge în primăvară. Acelaşi Cavani a marcat în minutul 93, iar roş-albaştrii au ratat calificarea!

3. Întreceri în ratări la tur, autogolul lui Rădoi la retur

În vara lui 2005, cu Protasov antrenor şi cu un joc foarte spectaculos, Steaua a picat cu Rosenborg în calificările pentru Liga Campionilor. În tur a fost 1-1. La meciul revanşă, conduşi cu 3-0 în minutul 60, steliştii au revenit în doar două minute cu golurile lui Rădoi şi Iacob, însă nu au reuşit să egaleze şi să meargă în grupele UCL. Practic, soarta calificării a fost decisă de acel autogol al lui Rădoi în minutul 60.