FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL

Teoria lui Mircea Lucescu despre fazele problematice din FCSB - Farul: „Cu siguranță asta s-a întâmplat!”

Mircea Lucescu (78 de ani) a analizat meciul FCSB - Farul, scor 1-1, și prestația brigăzii conduse de Horațiu Feșnic (34 de ani) / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro) +25   FOTO

Articol de - Publicat marti, 06 februarie 2024 20:49 / Actualizat marti, 06 februarie 2024 21:02

Mircea Lucescu (78 de ani) a analizat meciul FCSB - Farul, scor 1-1, și prestația brigăzii conduse de Horațiu Feșnic (34 de ani).

FCSB și Farul au remizat într-un meci marcat de greșelile arbitrilor. Ambele combatante s-au plâns. Conform specialiștilor, golul marcat de Louis Munteanu în minutul 58 ar fi trebuit validat. Penalty-ul primit de constănțeni în prelungiri a fost dictat greșit.

Intrat pe „lista neagră” a lui Becali, Luis Phelipe e așteptat la alt club din Superligă: „Nu exclud posibilitatea!”
FCSB

Mircea Lucescu e de părere că „centralul” Horațiu Feșnic și Andrei Chivulete, responsabilul din camera VAR, au arbitrat în compensație.

Mircea Lucescu, după FCSB - Farul 1-1: „Penalty dat în compensație”

„A fost un meci bun, două echipe echilibrate. Una cu jucători superiori la nivel valoric, Steaua (FCSB). Eu așa îi zic, Steaua.

La faza ofsaidului a fost o eroare care a dus la a doua eroare. Săritura fundașului central a fost perfect valabilă. A dat în compensație penalty-ul. Cu siguranță așa a fost!

Una peste alta, cred că rezultatul este echitabil. Chiar dacă Steaua a fost mai incisivă. Și eu mă așteptam la mai mult de la acest meci.

Se vedea că jucătorii au jucat sub presiunea obținerii punctelor. Au făcut greșeli tehnice”, a spus Mircea Lucescu la „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Două faze cu scandal în FCSB - Farul

În minutul 58, Louis Munteanu a reușit să marcheze din fața porții goale, după o pasă primită de la Dussaut. După o analiză care a durat aproximativ 7 minute, golul a fost anulat. Reluările TV au arătat că atacantul Farului se afla într-o poziție corectă, în spatele lui Dawa.

Liniile trase la VAR pentru a analiza golul marcat de Louis Munteanu // FOTO: Captură OrangeSport

FRF a emis marți un comunicat în care a fost găsit vinovat operatorul de reluări, care „nu a respectat întocmai procedura de trasare a liniilor”.

A doua fază contestată a venit în minutele de prelungire. Disperată să egaleze, Farul a aruncat mingile spre careul lui Târnovanu. Una dintre lansări a ajuns la Mihai Popescu. Fundașul campioanei a deviat, apoi s-a lovit cap în cap cu Dawa.

Fault Dawa, penalty FCSB - Farul / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

Inițial, Feșnic a lăsat jocul să meargă. A fost atenționat de Andrei Chivulete, din camera VAR. A revăzut faza pe monitorul de la marginea terenului și a dictat lovitură de la 11 metri. Experții în arbitraj au considerat decizia greșită.

Match Quiz CFR Cluj - Rapid
Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

VIDEO. Gigi Becali, impresionat de jocul echipei sale în meciul cu Farul: „Jucăm cu o viteză năucitoare” + Pe cine a lăudat și cine l-a nemulțumit

Istvan Kovacs și Horațiu Feșnic, repetenții Superligii! Avem cifrele rușinii: câte meciuri au fost distruse de arbitri și în câte VAR-ul a salvat situația
ARBITRAJ
Jucătorul care l-a cucerit pe Gigi Becali după FCSB – Farul: „Dacă-l pui şi portar, apără!”