FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - BOTOȘANI

video + foto Titularul de la FCSB, apariție în premieră după accidentare » A venit în cârje la Arena Națională

Alexandru Pantea, în cârje/ foto Andrei Petrescu (GSP) +10   FOTO
Alexandru Pantea, în cârje/ foto Andrei Petrescu (GSP)

Articol de , , - Publicat duminica, 25 februarie 2024 19:35 / Actualizat duminica, 25 februarie 2024 19:51

FCSB - Botoșani. Alexandru Pantea, fundașul dreapta al roș-albaștrilor, a venit în cârje la meci.

Jucătorul de 20 de ani a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior de la piciorul drept și ratează restul sezonului. El ar putea reveni în octombrie, în sezonul viitor.

Alexandru Pante, în cârje la FCSB - Botoșani

Alexandru Pantea, în cârje la FCSB - Botoșani
+6 FOTO

Pantea se va opera miercuri, în Italianul la doctorul Mariani. Până atunci, el a venit la Arena Națională pentru a-și urmări colegii la treabă. Este prima apariție a lui Pantea după accidentarea suferită.

Pantea se va opera cred că miercuri la Roma, la profesorul Mariani, pentru că profesorul Mariani are un protocol care duce la o perioadă mai scurtă de recuperare.

Florin Tănase a avut aceeași accidentare, a avut ligamentul încrucișat anterior rupt. La Pantea e puțin mai complicat pentru că s-au rupt și ambele meniscuri și colateralul e întins. Florin Tănase a jucat în mai puțin de 4 luni”, a declarat MM Stoica, la Orange Sport.

În lipsa lui Pantea, Octavian Popescu a devenit principalul jucător care îndeplinește regula U21 la FCSB. El e titular cu Botoșani.

Pe cine se va baza FCSB privind regula U21

Octavian Popescu (21 de ani) devine principalul om pentru regula U21 de la FCSB. El a revenit recent după o accidentare și a devenit titular începând cu meciul cu U Cluj. Are 20 de partide în Liga 1 în acest sezon, a marcat două goluri și a dat două assist-uri. Și-a pierdut statutul de titular în ultimul an, a bifat 48% din meciuri din primul minut.

Eduard Radaslavescu (19 ani) e a doua soluție pentru regula U21 la FCSB. Mijlocașul ofensiv a bifat 9% din minutele posibile în acest sezon de Superliga. A intrat în 11 meciuri, fără să dea gol sau assist. Are o cotă de 450.000 de euro pe Transfermarkt.

Andrei Pandele e un mijlocaș central de 20 de ani de la FCSB, care a jucat un singur minut în acest sezon de Superliga, în victoria cu Poli Iași, scor 3-1. Mai mult, el e concurent pe post cu Șut, Lixandru și Baba Alhassan. Cota lui Pandele pe Transfermarkt e de 50.000 de euro

VIDEO. FCSB - FC Botoșani. Alexandru Pantea, fundașul gazdelor, a venit la stadion în cârje

OUT de la Rapid după scandalul de la Iași?! Șucu: „Nu pot să-l înțeleg!”