FOTBAL  »  LIGA 1  »  RAPID - FARUL 2-0

Turbo Rapid

Articol de GSP - Publicat luni, 08 octombrie 2007 00:00

Cu tribunele pustii, rapidistii s-au descatusat abia dupa pauza in fata unui adversar care i-a pus probleme. Federalii au decis, iar rapidistii s-au conformat. Aseara si-au intimpinat musafirii de la Farul in ploaie, dezveliti de patura celor 10.000 de fani care a acoperit Giulestiul cu Nurnberg.

N-au luptat chiar singuri impotriva "marinarilor". Bergodi a luat loc pe banca, a ramas! Primul sfert de ora a semanat mult cu un atac pozitional prelungit al gazdelor. Alb-visiniii au demarat bine. Sapunaru (4) a ratat deschiderea de scor reluind defectuos din centrarea lui Dica, iar Cesinha l-a imitat patru minute mai tirziu. Constantenii au echilibrat insa rapid ostilitatile. Chiar le-au si dominat, dar Bacila (30) a tras pe linga, Coman a scos succesiv in fata lui Gurita si Voiculet (42), si golul n-a venit. Repriza s-a terminat cu voleul pe linga al lui Buga (44) si cu scor alb.

Repriza a doua a avut o cu totul alta fata. Giulestenii au apasat pe accelerator si au dat tonul asaltului la poarta lui Curca. Mala a tras un spit in talpa lui Mazilu, iar Kovacs a decis scurt: penalty! A marcat Dica (54). Herea a ratat sansa lui 2-0, singur cu goalkeeper-ul Farului (65) si a prevestit golul lui Mazilu (68), din centrarea excelenta a lui Cesinha. Tot "nouarul" rapidist a mai avut si-o bara (71), dar nimeni nu s-a suparat ca n-a mai inscris. Nici n-avea cine!

Copos absent
Patronul Rapidului, George Copos, nu a fost prezent aseara in tribunele stadionului din Giulesti. Iritat de esecul de joi al echipei in Cupa UEFA, contra nemtilor de la Nurnberg, Copos a preferat sa nu urmareasca meciul de la tribuna oficiala. (Radu Oprisan)

Pentru Bergodi

Rapidistii i-au dedicat victoria lui Bergodi, pe care tot ei l-au convins sa ramina la echipa dupa esecul cu Nurnberg. "In vara l-am pierdut pe Razvan, era prea mult sa il pierdem si pe domnul Bergodi. Ne bucuram ca a ramas alaturi de noi si ii dedicam golurile", a spus Costin Lazar. Italianul a tinut sa le transmita si el jucatorilor un mesaj: "Au venit la mine dupa fiecare gol. Le multumesc".

"Mai bine fara Copos"

Iritat de ratarea calificarii in grupele Cupei UEFA, Copos n-a venit aseara la meci. Costin Lazar n-a parut sa regrete: "Daca ar fi sa fiu superstitios as spune ca fara Copos invingem mereu. Nu am pierdut niciodata cind a lipsit de la meci". Dani Coman crede ca patronul Rapidului nu avea motive sa absenteze din tribuna oficiala. "si noi sintem afectati ca am ratat calificarea", a spus portarul.

"Clar, lasarea lui Bozovici in afara lotului nu a fost o decizie tactica, ci una disciplinara. Daca Boya ar fi fost apt, as fi facut la fel si cu el. si la Cluj am procedat similar in astfel de cazuri. Inteleg lucrurile, toti am fost tineri, dar a fost vorba de lipsa de respect"

Cristiano Bergodi

Playtech: Ce a putut spune Ilie Năstase despre Simona Halep după ce a scăzut în topul WTA: ”Nu este ...