FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DEBRECEN

CORESPONDENȚĂ DIN ANTALYA Elevii lui Sabău au zdrobit echipa lui Balázs Dzsudzsák, fostul star al Ungariei

U Cluj - Debrecen 4-0. Chipciu în duel cu Dzsudzsák / foto: Cristi Preda +18   FOTO
U Cluj - Debrecen 4-0. Chipciu în duel cu Dzsudzsák / foto: Cristi Preda

Articol de , - Publicat marti, 10 ianuarie 2023 16:03 / Actualizat marti, 10 ianuarie 2023 16:45

U Cluj a învins-o categoric pe Debrecen, locul 7 din Ungaria, într-un meci amical din Antalya, scor 4-0!

• Reporterul Eduard Apostol și fotoreporterul Cristi Preda sunt în Antalya și transmit cele mai importante informații de la fața locului.

VIDEO. U Cluj - Debrecen, imagini de la amicalul din Turcia

U Cluj, spionată în Antalya de rivalele din Liga 1

U Cluj a facut spectacol în prima repriză și a marcat de trei ori. Echipa lui Neluțu Sabău a evoluat dezinvolt, în fața unor unguri anesteziați.

+14 FOTO

Formația „Moțului” a impresionat în prima parte, spionată de o parte dintre rivalii din Liga 1.

Oamenii din staff-ul FCSB, în frunte cu Mihai Pintilii, au preferat să stea deoparte, întreținându-se cu Alex Chipiciu. Iar sub copertină, ferindu-se de ploaie, au fost oficialii Rapidului, Voluntariului și de la FRF, inclusiv Daniel Pancu.

+14 FOTO

Victorie categorică pentru U Cluj în amicalul cu Debrecen

Fulop a deschis scorul după o fază pe dreapta creată de Vlădoiu. Jocul a funcționat cursiv pe această parte, conducând ofensiva ardelenilor. Apoi, după un corner, Vlădoiu a mai oferit un assist pentru Andrei Miron, reluare cu capul la colțul scurt, ex-jucatorul FCSB fiind la prima reușită pentru U.

Ianis Stoica a fost și el în vervă, dar nu s-a lipit la gol. Totuși, de la el a pornit a treia reușită a Șepcilor roșii, Thiam dovedindu-și apetitul de gol.

+14 FOTO

În partea a doua, Alexandru Chipciu a purtat banderola de căpitan, chiar dacă pe teren s-a aflat și Romario Pires. Brazilianul a fost readus la echipă după plecarea lui Eugen Neagoe, dar nu a primit înapoi banderola.

Scorul final l-a stabilit Haită, în minutul 86, finalizare din pasa lui Adrian Bălan.

La Debrecen a jucat și Balázs Dzsudzsák, fost internațional maghiar, cu 109 selecții și 21 de goluri marcate în tricoul naționalei Ungariei.

Echipele utilizate de Ioan Ovidiu Sabău în U Cluj - Debrecen:

• Prima repriză: Iliev - Vlădoiu, Miron, Ispas, Ilie, Briceag - Remacle, Bic, Fulop - Thiam, Stoica
  • Repriza a doua: Gorcea - Oancea, Pițian, Nowak, Horșia - Haită, R. Pires, Simion, Chipciu - Bălan, Abdallah

Mai multe știri din Liga 1:

Ovidiu Hațegan a susținut testele fizice obligatorii » Data la care și-a propus să arbitreze din nou: „Revin doar dacă mai pot la cel mai înalt nivel”

Farul - FC Argeș 4-1, într-un amical la Buftea » Hagi i-a oferit o lecție lui Croitoru, dar n-a fost zen pe margine: „Tăceți din gură, mă!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”