FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - PETROLUL

Englezii au întârziat startul meciului U Cluj - Petrolul

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 21:41 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 23:09

U Cluj - Petrolul, în etapa #4 din play-out-ul Superligii, a început cu 5 minute mai târziu decât ora de start inițială. Partida era programată de la 21:30.

Motivul? Meciul nu ar fi putut fi televizat pe Digi Sport în primele minute, din cauză că pe canalul principal al postului tv se disputau în același timp minutele de prelungiri din Bournemouth - Manchester United 2-2.

Milioane de euro! Suma-record care va intra în conturile lui U Cluj
U CLUJ

Televiziunea care transmite și Premier League în România nu a întrerupt transmisia, iar primele minute din U Cluj - Voluntari nu s-ar fi văzut pe Digi Sport. Orange Sport, una dintre cele 3 televiziuni cu drepturile pentru Liga 1, a transmis înainte de acest meci de Superliga Torino - Juventus, scor 0-0, încheiat înainte de 21:00.

Iar Prima Sport 1 a transmis Mallorca - Real Madrid 0-1, partidă încheiată la ora 21:22. Astfel, cum meciurile din Liga 1 trebuie să se vadă pe toate cele 3 televiziuni în același timp, U Cluj - Petrolul nu a putut începe la ora planificată.

Jucătorii celor două echipe de play-out au așteptat la vestiare finalul meciului Bournemouth - Manchester United și au ieșit de la vestiare la 21:33.

Nebunie în prelungiri la Bournemouth - Manchester United

La Bournemouth - Manchester United s-au dictat 6 minute de prelungiri, dar s-au jucat 9, din cauza unei faze controversate.

Bournemouth a primit penalty pe final de meci, după un fault al lui Kambawala. Însă faza a fost analizată în camera VAR și s-a constatat că stoperul lui Manchester United faultase chiar la marginea careului, iar decizia a fost întoarsă și „cireșele” au primit o lovitură liberă, executată în zid.

United a fost condusă de două ori de Bournemouth, însă a egalat de fiecare dată prin Bruno Fernandes. Solanke și Justin Kluivert au punctat pentru gazde.

United e pe 7 în Premier League, la 10 puncte de locurile de UCL. Aston Villa e pe 4, cu 60 de puncte.

Strigătele fostului fotbalist aflat în tribune la Voluntari l-au scos din minți pe Dorinel Munteanu: „Asta e România”
FC VOLUNTARI - OȚELUL 1-1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”