Alte știri din fotbal
Marius Bilașco: „Ăsta este motivul principal pentru care am acceptat propunerea Rapidului”
0
Bogdan Andone are probleme înaintea duelului cu Dinamo
0
Victor Pițurcă a reacționat după anunțul lui Miruță: „Gigi e în relații cu ei, fac afaceri împreună”
0
FC Botoșani - FCSB » Duelul pentru locul 1 în play-out: echipele de start
1
Știri din fotbal internațional
O nouă lovitură pentru Liverpool: Alisson ratează sferturile Ligii Campionilor și duelul cu Manchester City
0
Motivele falimentului Squadrei Azzurra: „Serie A subtitrează fotbalul în italiană. Străinii au confiscat-o!”
0
Decizie drastică la Chelsea » Starul echipei a fost exclus din lot pentru declarațiile despre viitorul său
0
Gattuso a demisionat de la naționala Italiei! » Primele declarații
2
Lifestyle
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
0
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
0
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
5
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
8
Primul avion de vânătoare american doborât deasupra Iranului de la ...
Libertatea
Cutremur la Pentagon în plin război cu Iranul: șeful Armatei SUA, forțat de ...
Adevărul
Cum s-au antrenat astronauții din misiunea Artemis II spre Lună: ce este ...
GSP SPECIAL
Mircea Lucescu a făcut infarct chiar înainte să fie externat și este în ...
Libertatea
nice try vaaalah :)) _____ degeaba iti pui tu masca de gaze pe fata, porti kilt si ti-ai "tras" si coafura Rasta,,, esti inconfundabil, te recunoaste si Cleopatra Stratan,,,, :))))
Bah ... m-am intrebat mereu ... pot si etnicii romani sa se se inscrie in UDMR? Sau se accepta adeziuni doar pe crirterii de etine ... ca asa vreau si eu sa ma inscri si cu cativa prieteni, ca sa reformam UDMR-ul ...:)) De ce sa nu am si eu dreptul sa ma inscriu, doar pentru ca sunt roman? Si nici numele nu e prea in regul, ca automat discrimineaza din start! ...:))
Ori esti de o naivitate infricosatoare, ori esti platit ca sa spui chestiile astea.
NU POT PRIMI UMILINTA,CA NU MAI SANT LA PUTERE(dupa 20 de ani) ASI BAGA NASUL IN SPORT, VOR SA MAI IASA SI EI IN EVIDENTA,,,NESIMTIRE TOTALA, SA AMESTECI SPORTUL CU POLITICA,,PTR ASTA SANT ORGANE ABILITATE SA FACA ASA CEVA
idem si pt tine...acum am citit si comentariul tau...trezeste-te, nu vezi ca se deeschid granitele...eu am cunoscut f multi unguri,jos palaria...esti cam frustrat copile
- După respingerea asediului otoman asupra Vienei (1683), Imperiul Habsburgic ocupă teritoriul fostului regat ungar şi Transilvania, anexiuni recunoscute prin tratatul de la Karlowitz (1699). - În 1849 Kosuth Lajos proclamă Ungaria stat independent, dar intervenţia habsburgică şi ţaristă înăbuşă această pretenţie. - În urma pactului dualist din 1867, Ungaria devine regat în cadrul imperiului Habsburgic (numit din acel moment imperiul Austro-Ungar), având constituţie proprie şi o oarecare autonomie.
,,Acum, pentru o cîrpă aprinsă îl vreţi arestat, după ce atîţia ani de zile, zîmbind aţi tolerat terorismul etnic al UDMR ca politică de stat”. Subscriu!
Ceea ce trebuie accentuat este faptul că începând de la Ştefan cel Sfânt şi până la dispariţia regatului ungar în 1526, Transilvania nu a făcut parte niciodată din regatul ungar, fiind întotdeauna voievodat autonom. - Înfrângerea de la Mohacs din 1526 în faţa turcilor şi cucerirea capitalei Buda în 1541 are ca urmare dispariţia de pe harta Europei a regatului ungar. Partea occidentală a Ungariei este anexată de Imperiul Habsburgic, iar restul, inclusiv Buda, devine paşalâc turcesc. Transilvania rămâne principat independent sub suzeranitate otomană.
Personalităţile proeminente ale istoriei lor nu au fost unguri: Matei Corvin, Petofi Sandor (Petrovici Alexandar – sârb, părinţii lui nu cunoşteau limba maghiară), Kosuth Lajos – slovac, precum şi majoritatea regilor Ungariei. În 1910 un istoric maghiar recunoaşte că doar 10% din unguri sunt urmaşii celor şapte triburi maghiare stabilite în Europa în 896, restul fiind populaţii maghiarizate de-a lungul timpului (valahi, germanici, slavi). De fapt cum ar putea un ungur blond din zilele noastre să fie urmaşul cetelor mongoloide venite în Europa în secolul IX?
Omul a fost cat se poate de decent, dar cum tu nu intelegi limba romana, ti se pare ca a jignit.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.