FOTBAL  »  Superliga  »  CS DINAMO

Un nou caz Talpan, de data asta la Dinamo » Clubul Sportiv revendică palmaresul până în 1992: „E adevărat. Ce s-a întâmplat la Steaua e un exemplu”

Articol de GSP - Publicat joi, 11 aprilie 2019 09:45

Clubul Sportiv Dinamo vrea să împrumute scenariul „Talpan” și să obțină toate trofeele cucerite de echipa de fotbal a roș-albilor până în anul 1992, când secția sportului rege a ajuns sub comanda Ministerului de Interne.

Ciprian Stoica, juristul CS Dinamo, susține că a început documentarea pentru acest caz și va încerca să treacă palmaresul de la Asociația Sportivă Fotbal Club Dinamo la CS Dinamo.

„Documentăm această variantă, căutăm soluţii legale, exemple ale unor cluburi. Este vorba de valoarea de brand a clubului, care, cu palmaresul secţiei de fotbal, cu siguranţă ar fi mai mare”, a spus juristul Ciprian Stoica pentru Prosport.

Juristul CS Dinamo va oferi în instanță chiar exemplul CSA Steaua, unde un alt jurist celebru, Florin Talpan, a reușit să aducă brandaul Steaua și trofeele până în 2004 de la societatea lui Gigi Becali la Clubul Sportiv.

„Şi ce s-a întâmplat la Steaua este un exemplu, însă nu ştiu dacă trebuie comparat”, a adăugat Ciprian Stoica.

Dacă CSA a înființat o nouă secție de fotbal, cei de la CS Dinamo au alte planuri și ar dori să ofere drept „franciză” palmaresul secției de fotbal, susține sursa citată.

Cel mai important doritor ar fi SC Dinamo 1948 SA, societatea lui Ionuț Negoiță, care în prezent are în proprietate doar lotul de jucători, baza de la Săftica și autocarul. Palmaresul, culorile și stema aparțin Asociației Clubul Sportiv Fotbal Club Dinamo, deținută de Nicolae Badea. Totodată, asociația lui Badea mai deține și aproximativ 7% din acțiunile SC Dinamo 1948 SA.

Cu ce palmares ar rămâne echipa din Liga 1

Dinamo are în prezent 18 titluri de campioană, 13 Cupe ale României și două Supercupe cucerite în 2005 și 2012. Dacă Ciprian Stoica ar avea câștig de cauză, actuala echipă din Liga 1 ar rămâne doar cu 4 titluri, 6 Cupe ale României și cele două Supercupe.

Dinamo până în anul 1992

  • 14 titluri
  • 7 Cupe ale României

Dinamo din 1992 până-n prezent

  • 4 titluri
  • 6 Cupe ale României
  • 2 Supercupe ale României
  • 1 Cupă a Ligii

Citește și:

Poli Iași - Dinamo // Îl forțează pe Facundo Mallo? Ce planuri are Mircea Rednic pentru duelul cu moldovenii

 AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Tenis
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Superliga
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Superliga
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (73)
alexandru_popescu
alexandru_popescu  •  11 Aprilie 2019, 10:52

Pentru tupeul rinistilor de a se auto-intitula cu obraznicie cel mai titrat club din Romania, chiar merita sa li se intample tot raul din lume. Ce as mai rade sa-i lase Nicolae Badea in pielea goala, fara nimic :))))))))

adi67
adi67  •  11 Aprilie 2019, 16:28
Postat de dinamovist_94 pe 11 Aprilie 2019, 15:46

Tu faci parte din galeria "diavolilor vișini"?

Visini=substantiv plural (de la visin , singular) Visinii ,sunt cei de la Torino , dar aia sunt "tauri" Ajunge !

geogeo
geogeo  •  11 Aprilie 2019, 10:54

Ca si in cazul Stelei, totul este o crunta tampenie care nu va face decat rau. Adevarul este ca atat timp cat politicienii care guverneaza au nostalgii staliniste e normal sa-si doreasca revenirea la vremurile "bune", cu echipe departamentale controlate politic. Rusine infinita fripturistilor care nu doresc decat o ciosvarta din halca banilor din fotbal.

Vezi toate comentariile (73)
Comentează