Postat de ertyuiop pe 09 Mai 2021, 21:52

Cine a beneficiat de greselile de arbitraj si de eliminarile de la CSU? :)))

Botosaniul, care și-a făcut datoria fata de fcsb, gigistule sub platosa de siderurgist. 6 puncte donate în play-off, acum a eliminat definitiv o potentiala(cât de puțin mai era) candidata asa ca... moldovenii tai și-au făcut datoria.

observator_ipohondru
observator_ipohondru  •  09 Mai 2021, 22:30

Un arbitraj smecheresc, menit sa inflameze spiritele in teren. In permanenta, arbitrul a avut igrija sa aduca Botosaniul in meci. Din start a fluerat pentru Botosani. A validat un gol din ofsaid si nu a fluerat un penalty. In loc de 1-0 a facut 0-1. Apoi a incercat sa fie corect, trolerand totusi intrarile agresive ale moldovenilor. Tiganasu a fost eliminat aiurea si cand a vazut ca s-a facut 1-1, si-a adus aminte de instructiunile primite, si in consecinta, Vatajelu a fost eliminat tot aiurea pentru a readuce Botosaniul in meci. S-a facut 2-2 si Craiova rata ocazie dupa ocazie, moldovenii nu prea mai contau in meci. Si atunci arbitrul, a resuscitat din nou Botosaniul eliminand pe Bancu, la fel de aiurea, galben era destul. Ca sa nu mai vorbim despre galbenele "neobservate" in tabata Botosaniului. Rusine! Asta e fotbalul pe care-l promovam si cu care vrem sa mergem in lume. Nu ne vom mai califica pe undeva in urmatorii 20 de ani, pentru ca nu meritam.

10153197333999590
Chris Montora  •  09 Mai 2021, 20:59

Regulamentul de offside a fost modificat de ceva vreme, daca mingea vine de la adversar care joaca mingea (nu doar se loveste de el) nu mai e offside. Nu stiu daca se mai considera reactivare, poate ne lamuresc cei mai destepti. Iar la respingerea cu capul a portarului, desi era evident ca portarul va ajunge primul, atacantul continua sa preseze, bravo lui, dar nu se da penalty, poate doar fault in atac desi nu e in careul mic. Zicea Naum la pauza ca de ce nu s-a oprit portarul dupa ce a dat in minge... la fel de bine putea sa intrebe de ce nu s-a oprit atacantul cand a vazut ca nu ajunge primul ca nu avea mingea sub control. Arbitrul ala chiar a arbitrat bine, a controlat nervii jucatorilor, nu el le-au cauzat ca au inceput duritatile de prin minutul 5 si nici nu le-a lasat sa continue cu 2 rosii in prima repriza. La faza dinainte de primul rosu, l-a luat pe un craiovean pe sus si l-a dat la o parte sa evite incaierarea si rosul, dar nu s-au lasat.

alenb
alenb  •  10 Mai 2021, 10:18
Postat de Chris Montora pe 10 Mai 2021, 09:43

Offside-ul nu se mai reactiveaza, am verificat. In momentul in care Balasa atinge mingea (si o face cu intentie, duce piciorul catre minge, nu se loveste mingea de el), totul se reseteaza. In asta consta noua regula de offside (ma rog, noua pentru tine, ca se pare ca nu o cunosti). Aici e simplu, e regulament, nici nu e ceva subiectiv. In rest nu ai alte argumente, doar compari cu faza lui Deac (unde a fost penalty clar) desi nu au legatura. De ce nu compari cu orice faza in care apărătorul da primul cu capul in minge si apoi se atinge cu atacantul. Daca nu e intrare periculoasa si daca nu blocheaza continuarea fazei (si nu o face, ca mingea era respinsa departe), care ar fi motivul pentru penalty?

Dar offside a fost la momentul plecarii pasei initiale, nu e vorba de nici o reactivare. Ca sa nu mai vorbim de situatia in cand se trage la poarta, portarul respinge si unul din offside (la momentul sutului) inscrie dar este semnalizat, atunci dupa logica ta nu reseteaza?

582536685595211
Ionel Tanasoiu  •  10 Mai 2021, 10:17

...este un prost pe aici ce tot comenteaza si ne spune ca nu a fost nici offside si nic penalty. Dupa crierul lui, daca ai mingea sub "control" o pasezi sau o deviezi la adversar, asta, dupa noile tactici din fotbal. Tot dupa noile tactici din fotbal, portarul, dupa ce respinge mingea poate sa-i sparga capul , sa-i rupa piciorul, samd, atacantului, pentru ca cel din urma a avut tupeul sa urmareasca mingea. Ce nesimtire la atacantii astia care nu stau, doar se uite dupa minge cum intra singura in poarta, ci se incapataneaza sa alerge dupa ea!

alenb
alenb  •  09 Mai 2021, 22:12
Postat de Chris Montora pe 09 Mai 2021, 20:59

Hai sa nu facem pe prostii, a fost offside si penalty, cu "fault in atac" esti chiar obraznic. Dupa logica ta n-ar mai exista nici acel offside reactivat cand respinge portarul ca mingea vine "controlat" de la portar, nu vad nici o diferenta aparatorului de la Craiova si o respingere de portar, fiecare incearca sa indeparteze pericolul, e fix tot aia! Deci si intr-un caz si in altul se ia momentul pasei initiale, ba chiar in cazul sutului la poarta se ia momentul sutului, interpretat ca fiind transformat in pasa. Cat despre penaltyul nadat Craiovei, a fost placare evidenta, chiar nu are importanta ca respinsese mingea, nu vad de unde ai inventat asta cu fault in atac, imi amintesti de unele comentarii fecesebiste care cereau fault in atac la faza in care Cristea a sutat in piciorul lui Deac in careu.

guimaraes1.0
guimaraes1.0  •  09 Mai 2021, 21:05

Pleaca mah de aici gigist nesimtit cu regulile tale puerile.

calicon
calicon  •  09 Mai 2021, 20:06

mingea a venit de adversar.

ionica007
ionica007  •  09 Mai 2021, 19:54

Nici vorba de off side... Traiectoria mingii arata ca aceasta nu ajungea la atacant daca nu era deviata de aparator...