FOTBAL  »  Superliga  »  AMICALE

video Universitatea Craiova, înfrângere în ultimul amical al verii » Andrei Ivan a reușit o „dublă” + Hermannstadt, înfrângere cu Unirea Dej

Andrei Ivan și Elvir Koljic

Articol de GSP - Publicat joi, 07 iulie 2022 21:30 / Actualizat joi, 07 iulie 2022 21:51

CS Universitatea Craiova a pierdut ultimul meci amical al verii, împotriva lui WSG Tirol, scor 2-3.

Echipa antrenată de Laszlo Balint a fost condusă cu 3-0 la pauză, însă a redus din diferență în partea secundă prin „dubla” reușită de Andrei Ivan

Gigi Becali s-a răzgândit » Anunțul important făcut astăzi de FCSB: „Probele se vor desfășura la Baza Sportivă din Berceni”
FCSB

Universitatea Craiova, înfrângere cu WSG Tirol

🔵 LIVE | Universitatea Craiova – WSG Tirol | Amical

🔵 LIVE | Universitatea Craiova – WSG Tirol | Amical Echipa de start: 13. Pigliacelli – 33. Căpățînă, 2. Papp, 6. Screciu, 5. Vătăjelu, 8. Mateiu, 14. Crețu, 22. Gustavo, 17. Baiaram, 9. Ivan (cpt.), 19. Koljic. Rezerve: 31. Rusu, 12. Vlăsceanu – 11. Bancu, 25. Găman, 39. Nețoiu, 35. Sala, 16. Nistor, 10. Vînă, 32. Benga, 7. Cîmpanu, 20. Markovic, 36. Brășfăleanu, 37. Danciu, 24. Roguljic. Antrenor: Laszlo Balint #AziJoacaStiinta

Posted by Universitatea Craiova on Thursday, 7 July 2022

Cu o echipă foarte apropiată de cea folosită în majoritatea meciurilor din sezonul trecut, Craiova a avut o primă repriză dezastruoasă. La pauză, scorul era de 3-0 pentru Tirol, echipă din prima ligă austriacă.

Ivan, care a fost titular, a reușit o „dublă” în doar 7 minute. Mai întâi, a redus din diferență în minutul 47, printr-un gol spectaculos. Andrei a preluat pe piept în interiorul careului și a trimis mingea în poartă cu o execuție acrobatică. Nouarul Craiovei a reușit dubla 7 lungimi mai târziu, din penalty.

Nu a fost suficient pentru Universitatea, care nu a reușit să mai marcheze. Miercuri, Craiova a făcut egal, 1-1, cu Al-Duhail, echipă din Qatar.

Echipa de start a Universității Craiova azi: 13. Pigliacelli – 33. Căpățînă, 2. Papp, 6. Screciu, 5. Vătăjelu - 8. Mateiu, 14. Crețu - 22. Gustavo, 17. Baiaram, 9. Ivan (cpt.), 19. Koljic
Rezerve: 31. Rusu, 12. Vlăsceanu – 11. Bancu, 25. Găman, 39. Nețoiu, 35. Sala, 16. Nistor, 10. Vînă, 32. Benga, 7. Cîmpanu, 20. Markovic, 36. Brășfăleanu, 37. Danciu, 24. Roguljic.

Craiova debutează în noul sezon al Ligii 1 pe 15 iulie, împotriva lui Sepsi OSK.

Hermanstadt - Unirea Dej 0-2

Hermannstadt, nou promovată în Liga 1, a pierdut meciul amical cu Unirea Dej, divizionară secundă, cu scorul de 0-2. Antrenorul Marius Măldărășanu a rulat tot lotul la partida amicală disputată la Sibiu.

Primul „11” folosit de Hermannstadt: Muțiu - Butean, Antoche, Issah, Hanzu - Răuță, Iancu - Năstăsie, Petrescu, Popescu - Paraschiv

Voluntari - Karmiotissa 1-1

Voluntari a făcut egal cu Karmiotissa, nou-promovată în prima ligă cipriotă, scor 1-1. Pentru ilfoveni a marcat Cosmin Achim, din penalty.

Echipa de start a celor de la FC Voluntari: Popa - Costin, Ricardinho, Meleke,Armaș, Vlad - Rață ,Droppa,Marcelo Lopes- Fulop, Nemec

Dan Șucu, despre relația patron-antrenor: „Nu am eu competențe să intru în discuții cu Adi Mutu, eu mă pricep la partea economică”