FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - CHINDIA

FOTO UTA - Chindia 1-0» Gazdele se impun la limită, după golul lui Otele

UTA - Chindia

Articol de , - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 13:30 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 15:27

UTA a câștigat cu Chindia, scor 1-0, într-un meci din etapa a 6-a din play-out-ul Ligii 1.

În fața unui public încântător, UTA și Chindia au oferit o primă repriză anostă, fără mari ocazii de gol Vorobjovas a ratat prima șansă a meciului în minutul 36. Ajuns într-o poziție centrală, în marginea careului, mijlocașul arădenilor a trimis pe lângă poartă, fără să fie incomodat de vreun adversar.

Repriza secundă a început mult mai bine, cu UTA atacând încă din minutul 45. Vorobjovas a fost din nou aproape de gol, în minutul 50, dar șutul său din interiorul careului a trecut mult peste poartă.

Arădenii au continuat să pună presiune pe Chindia, iar Otele a reușit să deschidă scorul, în minutul 69. Atacantul a trimis mingea în poarta goală, după o ieșire nesigură a lui Căbuz.

UTA a reușit să țină de rezultat până la final și a obținut o victorie importantă în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Arădenii au ajuns la 29 de puncte, cu 7 peste Chindia, echipa de pe locul 13, primul care duce la barajul de salvare/promovare.

David Miculescu a semnat și rămâne în Liga 1! » Contract pe doi ani: „Obiectivul este să marchez cel puțin 15 goluri”
CONTRACT

FINAL. UTA - Chindia 1-0

+26 FOTO

UTA - Chindia. Echipele de start:

UTA: 93. Fl. Iacob - 15. Vukcevici, 4. Benga, 3. Medimorec, 55. Șliakov - 5. Vorobjovas, 19. Batha, 20. Ubbink - 11. Laukzemis, 10. Miculescu, 17. Otele
REZERVE: 33. Balauru, 22. Pătlăgică, 2. Dima, , 8. Fl. Matei, 9. Dangubici, 23. Baravykas, 44. Mercioiu, 98. D. Isac
ABSENT: Ongaro (accidentat)
ANTRENOR: Ionuț Badea

CHINDIA: 33. Căbuz - 16. Butean, 6. P. Iacob, 22. Pițian, 15. C. Dinu - 98. Căpușă, 5. Celea, 4. Passaglia, 77. M. Șerban - 69. Chamed, 11. D. Florea
REZERVE: 1. D. Moldovan, 8. Dulca, 10. Ciunciukov, 20. Roumpoulakou, 23. Kocici, 88. Ad. Ioniță, 59. Popadiuc, 14. Sila
ABSENT: Cherchez, Baxevanos (accidentați)
ANTRENOR: Emil Săndoi

ARBITRU: Colţescu Sebastian / A1: Marinescu Vasile; A2: Mitruţi Daniel
STADION: Arena Francisc Neuman (Arad)

În sezonul regulat, Chindia s-a impus de fiecare dată în confruntările cu UTA, 2-0 la Arad, 1-0 la Târgoviște.