FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI - ASTRA 1-2

VIDEO ACS Poli - Astra 1-2 » Giurgiuvenii se distanţează la 5 puncte de Steaua!

Articol de - Publicat vineri, 29 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 10 decembrie 2013 13:48

Astra se impune cu 2-1 la Timişoara şi giurgiuvenii se distanţează la 5 puncte faţa de Steaua în clasament.

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Ai aici cele mai importante faze VIDEO ale meciului!

Prima mare ocazie le-a aparţinut giurgiuvenilor. Elevii lui Isăilă au plecat pe contraatac, Yazalde a pasat pentru De Amorim care a centrat pentru Enache, dar golul acestuia nu a fost validat, aflîndu-se în poziţie de ofsaid (11).

Replica timişorenilor a venit de la Gorobsov, al cărui şut din lovitură liberă a fost respins de Dani Coman (14). Mătel a lovit bara în minutul 25, după o fază creată de Yazalde. Poparadu l-a imitat pe fundaşul giurgiuvenilor în minutul 44, cînd mingea şutată puternic de la distanţa a lovit stîlpul porţii lui Dani Coman.

Giurgiuvenii au deschis scorul după pauză. Enache a centrat de pe partea dreaptă, iar Cristescu a trimis minge în poartă (53). Timişorenii n-au reuşit să-şi creeze şanse de gol, iar Astra a lovit din nou. Enache fost faultat de Şeroni în marginea careului, iar Cristescu a transformat în gol lovitura liberă (79).

În minutul 81 Astra rămîne în inferioritate numerică, după ce Laban vede al doilea galben şi este eliminat. Poli reuşeşte să reducă din diferenţă prinFlorin Nanu, care marchează cu o lovitură de cap (87).

Giurgiuvenii reuşeşc să plece cu toate punctele de la Timişoara şi rămîn pe prima poziţie, cu 5 puncte avans faţă de Steaua, dar şi cu 3 meciuri mai mult decît roş-albaştrii.

Echipele de start:

ACS Poli: Nuno Claro - Belu, Şeroni, Scutaru, Poparadu - Ov. Petre - Al. Popovici, Gorobsov, Trandu, Bălace- Szekely
Rezerve: Pap, Petrovic, Nohai, Balaure, Furtado, Nanu, Bărbuţ

Astra: D. Coman - Măţel, Găman, Mureşan, J. Morais - Yahaya, Laban - G. Enache, M. Cristescu, De Amorim - Yazalde
Rezerve: Lung, Karim Yoda, Martins, Bukari, Takayuki, Ivanovski, Giurgiu

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”