FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI - PANDURII

VIDEO » ACS Poli - Pandurii 0-1 » Gorjenii trec pe primul loc în Liga 1 după singura victorie a etapei

Articol de GSP - Publicat luni, 13 iulie 2015 22:57

Pandurii a învins în deplasarea de la Timişoara, scor 1-0, în ultimul meci din prima etapă.

Prima repriză a fost lipsită de ocazii, iar ambele echipe au dat impresia că nu au revenit din vacanţă. Primul şut pe poartă a venit abia în minutul 30, dar a fost prea slab pentru a-i pune probleme portarului de la Pandurii, Mingote.

A doua parte a debutat cum nu se poate mai prost pentru jucătorii de la ACS Poli. În minutul 52, fundaşul Gabriel Cînu l-a faultat dur pe Mihai Roman. Atacanul de la Pandurii a fost transportat de urgenţă la spital, iar Cînu a văzut cartonaşul roşu.

La faza imediat următoare, Mihai Răduţ a marcat singurul gol al meciului. Mijlocaşul de la Pandurii a executat perfect lovitura liberă de la 20 de metri, obţinută de Roman, şi l-a învins pe Kirschstein.

După acest gol, elevii lui Dan Alexa, trimis în tribune în minutul 60, din cauza protestelor, nu au avut forţa de a egala, iar gorjenii s-au mulţumit cu păstrarea rezultatului.

După această victorie, singura din prima etapă, Pandurii este liderul Ligii 1.

ACS POLI - PANDURII 0-1 (Răduț 54')