FOTBAL  »  Superliga  »  GSP LIVE

VIDEO EXCLUSIV Mărturie șocantă » Fostul șef al arbitrilor din vremea Cooperativei: „Trimiteam tinerii la blaturi pentru a-i forma!”

Articol de - Publicat marti, 25 februarie 2020 13:00

Invitat la GSP Live, fostul arbitru FIFA și fostul președinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, Dan Petrescu (75 de ani), a făcut o mărturisire șocantă în direct: trimitea arbitrii tineri la meciurile aranjate ale Cooperativei pentru a se roda în partide fără scandaluri și fără tensiune.  

Dan Petrescu, zis “Fibră”, a fost unul dintre cei mai buni arbitri români din anii ’80 și începutul anilor ’90. Arbitru FIFA începând cu 1982, Petrescu a devenit șeful Comisiei Centrale a Arbitrilor în 1994, în plină perioadă a Cooperativei. El a rezistat șapte ani în funcție (cel mai longeviv șef al arbitrilor de după 1989), însă în mandatul său presiunile șefilor de cluburi erau uriașe. Mulți dintre patroni primeau delegările pe care și le doreau. 

  • CE ERA COOPERATIVA? Cooperativa era un sistem din care făceau parte mai multe cluburi din prima ligă. Acestea decideau retrogradatele și campioana încă de dinainte de startul sezonului, bazându-se pe meciuri aranjate între ele. Din sistem au făcut parte în diverse momente Gloria Bistrița, Ceahlăul, Petrolul, FCM Bacău, FC Brașov, dar și cluburi mari precum Steaua și Dinamo.

Reporter: Perioadă în care ați fost șef la CCA a fost una grea. Echipele făceau tot felul de înțelegeri, erau presiuni pe arbitri din partea șefilor de club. Cum ați descrie cei șapte ani la CCA? 
Dan Petrescu: Vrei să-ți spun ceva?! Mie, ca șef al arbitrilor, îmi convenea. Pentru că nu venea nimeni să-mi spună că meciul ăsta e aranjat, dar aveam și eu minte și îmi dădeam seama care e filiera. Și la meciurile la care știam eu aproape sigur că e blat, delegam arbitri mai tineri ca să-i formez.

Să-i formați în cultura blatului?
Nu, arbitrii nu știau de treaba asta. Nu le spunea nimeni. Numai între echipe se făcea aranjamentul. 

Introduceați arbitrii într-un mediu toxic, nu? Era un mediu toxic. Era un meci aranjat.
Nu. Erau meciuri fără scandaluri, nu mai aveau presiune așa mare asupra lor. Pe mine mă ajuta asta. 

În mandatul lui Dan Petrescu, în fotbalul românescu au apărut arbitri precum Sorin Corpodean, Florin Chivulete, Constantin Zotta, Marcel Savaniu, Viorel Anghelinei, Alexandru Tudor și Cristi Balaj.

Este adevărat că Adalbert Kassai și George Copos făceau delegările peste capul dumneavoastră?
S-ar putea să fie. 

VIDEO CU MĂRTURIA LUI DAN PETRESCU DESPRE PERIOADA CA ȘEF AL ARBITRILOR

Vă suna Kassai să vă spună că el ar vrea un arbitru undeva?
Nu, dar știam că Bela e prieten cu Copos. 

Dar, teoretic, delegările le făceați dumneavoastră… 
Da. Dar, la un moment dat, Comitetul Executiv a hotărât să le fac eu împreună cu Bela Kassai. 

Era o hoțomănie asta. 
Nu știu asta. Era secretarul general al federației.

Da, dar nu fusese arbitru. A fost jucător și apoi șef de sală la un restaurant.
 Nu a fost arbitru, așa e. 

De ce ar fi trebuit să facă el delegările? 
Nu știu, întrebați-l pe el! Vreau să vă spun ceva. Pe cuvântul meu de onoare, vă spun că Mircea Sandu nu a intervenit niciodată la delegări. 

Vă sunau patronii de club să încerce să vă influențeze?
Da, mă sunau. Mai ales când pierdeau meciurile. Dar erau conducători adevărați, în sensul ca la români…

Copos și reprezentanțele Samsung pentru arbitri

V-a propus George Copos să vă faceți magazin Samsung? 
Nu. Dintre toți, sunt singurul care nu a avut magazin. 

Cum adică dintre toți? 
Dintre toți (n.r. - arbitrii) de vârf. 

Doar Crăciunescu a avut… 
Nu. Aron Huzu a mai avut. Cred că și Marcel Lică. 

Dar nu v-a propus niciodată să vă faceți?
 Mi-a propus, dar nu am acceptat. 

Incredibil ce mod de lucru avea George Copos… 
Vreți să vă spun ceva? Dacă se întâmpla treaba asta în Germania sau în altă parte, toți arbitrii care primeau asta de la un președinte de club erau dați afară din arbitraj.

De ce nu i-ați dat afară din arbitraj? Ați fi putut face asta, erați șeful lor… 
Eram, dar…

Venea Bela Kassai și vă spunea să nu dați pe nimeni afară. 
Pe vremea aia se trăgeau multe sfori. Am rezistat șapte ani. 

Vă pare rău că ați fost șeful arbitrilor în perioada aia? 
Nu îmi pare rău. M-a călit. 

Citește și:
Cele mai tari meme după ce Argentina a eliminat Anglia în semifinalele Campionatului Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cele mai tari meme după ce Argentina a eliminat Anglia în semifinalele Campionatului Mondial
Gafă de proporții a lui Chelsea, în timp ce Anglia era eliminată de Argentina de la Mondial: „Ce rușine de club!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Gafă de proporții a lui Chelsea, în timp ce Anglia era eliminată de Argentina de la Mondial: „Ce rușine de club!”
„E un mare idiot!” » Costi Mocanu îl jignește, după Anglia - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„E un mare idiot!” » Costi Mocanu îl jignește, după Anglia - Argentina
Pălmuit de Bellingham după fluierul final! A urmat o încăierare generală la Anglia - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Pălmuit de Bellingham după fluierul final! A urmat o încăierare generală la Anglia - Argentina
Schimbare pregătită: Veți fi notificați de furnizorii de energie electrică când atingeți un anumit prag din consumul lunar estimat. Conturi online gratuite
Profit.ro
Schimbare pregătită: Veți fi notificați de furnizorii de energie electrică când atingeți un anumit prag din consumul lunar estimat. Conturi online gratuite
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”

Remarcatul lui Thierry Henry în Franța - Spania: „I-a avut în buzunar!”


Comentarii (12)
103798407052226
 •  25 Februarie 2020, 18:12

dinamoul -flacarica moreni 2-3 dinamoul-foresta faltisheni 4-5 e atat de simplu sa le inchizi gura la habarnici !

103798407052226
 •  25 Februarie 2020, 18:11
Postat de guimaraes1.0 pe 25 Februarie 2020, 17:41

schimba-ti ba numele in terminatu_2 ca numai prostii scrii.

mai 17 novembre,tu cand iti schimbi data nasterii ?! localitatea tirana ...

guimaraes1.0
guimaraes1.0  •  25 Februarie 2020, 17:41
Postat de terminator_2 pe 25 Februarie 2020, 17:07

O intrebare tovarase...cine detine palmaresul, cs dinamo sau fc dinamo 1948?

schimba-ti ba numele in terminatu_2 ca numai prostii scrii.

Vezi toate comentariile (12)
Comentează
Close