FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - SEPSI 2-0

VIDEO FCSB, e frig la minus 5? CFR o învinge pe Sepsi, 2-0, și se distanțează la 5 puncte de principala urmăritoare

Articol de GSP - Publicat luni, 27 noiembrie 2017 22:44

CFR Cluj a câștigat fără mari emoții duelul din etapa a 19-a cu Sepsi Sfântu Gheprghe, scor 2-0, și s-a distanțat la 5 puncte de urmăritoarea FCSB.

CFR Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0
Au marcat:
Omrani '36, A. Mureșan '77
TEXT / VIDEO

Surprinzător, prima ocazie importantă a partidei i-a aparținut lui Sepsi, dar Arlauskis a fost atent și a blocat lovitura de cap a lui Istvan Fulop din minutul 23.

CFR a reușit să deschidă scorul în minutul 36, când Omrani l-a învins pe Niczuly cu un șut din interiorul careului. Faza a fost una controversată, existând dubii că mingea trimisă de francez ar fi depășit linia porții. Totuși, specialiștii au mers pe mâna arbitrului Andrei Chivulete, iar golul a fost considerat, la unison, valabil (detalii, aici).

După numeroase momente de joc anost, CFR a reușit să-și majoreze avantajul și să încheie definitiv soarta partidei. În minutul 77, Andrei Mureșan a înscris cu capul în urma unei lovituri libere executate perfect de Ciprian Deac, stabilind astfel scorul final al partidei.

Grație victoriei, CFR Cluj a acumulat 43 de puncte și s-a distanțat la cinci puncte de FCSB, ocupanta locului doi.

De partea cealaltă, Sepsi continuă parcursul modest din Liga 1. Covăsnenii sunt pe locul 12, cu 12 puncte, condamnați să lupte pentru evitarea retrogradării.

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban Culio - Păun, Djokovici, Deac - Omrani