Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA 1    •   DINAMO - GAZ METAN 3-0

VIDEO + FOTO Dinamo trăiește! "Câinii" și-au demolat adversarul în primul meci din play-out: goluri pentru Mihai Popescu și Moldoveanu

Luni, 12 Martie

Dinamo a început cu dreptul play-out-ul, chiar dacă n-a avut o evoluție strălucită. "Câinii" au învins-o pe Gaz Metan pentru a 3-a oară în acest sezon. Acum a fost 3-0.

De trei ori marcase Dinamo în poarta Gazului și la precedentele două întâlniri din acest sezon. A fost 3-0 la Mediaș și 3-1 în celălalt meci din "Ștefan cel Mare".

Ivan Pesici a deschis scorul în minutul 35, după o pasă a lui Mahlangu. S-a făcut 2-0 după golul lui Mihai Popescu din minutul 74. Acesta a reluat din apropiere. Moldoveanu a închis tabela, care e la primul său gol în Liga 1.

Dinamo adună 23 de puncte după acest meci și e pe primul loc în play-out. Gaz Metan rămâne pe 7, cu doar 8 puncte.

FINAL DINAMO - GAZ METAN 3-0 (I. Pesici 35, M. Popescu 74, Moldoveanu 90+3)

AICI LIVETEXT PARTIDA! / VEZI VIDEO

Echipele de start:

• Dinamo: Penedo - Romera, M. Popescu, Katsikas, Vl. Olteanu - Mahlangu - Torje, Nistor, Pesici, Salomao - D. Popa
    Rezerve: Muțiu, Nica, Monrtoy, Hanca, Dudea, Moldoveanu, Corbu
    *Hanca are probleme medicale, așa că în locul său va fi folosit Torje. Decizia s-a luat cu puțin timp înaintea startului partidei

• Gaz Metan: Pleșca - Popovici, Fytanidis, Sîrghi, Bușu - I. Neagu, Rosado, I. Cristea - Olaru, Caiado, Rondon
    Rezerve: Greab, Chamed, Diogo Gomes, P. Pîrvulescu, R. Romeo, Tîrcoveanu, Lopes Fernandes