FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - PETROLUL 0-2

VIDEO Gafele nemţenilor îi ajută pe "lupi" să urce pe locul 5 » Ceahlăul - Petrolul 0-2

Jeremy Bokila

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 decembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 02 decembrie 2012 19:52

Petrolul a învins la Ceahlăul, 2-0, prin golurile lui Bokila şi Hoban. Cu acest succes, echipa lui Contra trece peste CFR Cluj în clasament, locul 5, cu 30 de puncte.

VIDEO Vezi AICI golul

"Lupii galbeni" au încercat să profite de spaţiile din apărarea Ceahlăului şi Boudjemaa a fost foarte aproape de deschiderea scorului (28), cea mai mare ocazie a primei părţi.

Gazdele au prins ceva curaj şi Achim i-a dat emoţii lui Bornescu printr-un şut de la 17 metri.

Repriza secundă a început echilibrat. Cu un Grozav lipsit de inspiraţie, Petrolul s-a bazat în atac pe vitalitatea lui Bokila. În minutul 52, congolezul a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a învins pe Miron cu un şut bine plasat.

Portarul nemţenilor s-a făcut de rîs scăpînd printre picioare şutul lui Hoban de la 35 de metri, 0-2.

Apărarea lui Contra n-a avut mari probleme în a stopa atacurile tardive ale gazdelor şi "lupii" au obţinut o victorie prin care au trecut peste CFR Cluj în clasament.