FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC VASLUI 1-0

VIDEO Ocrotită de şansă şi de arbitru, Astra a bătut Vasluiul cu 1-0

Cerniauskas apăraseexcelent pînă să
greșească la golul ploieștenilor. FOTO Agerpres
Cerniauskas apăraseexcelent pînă să greșească la golul ploieștenilor. FOTO Agerpres

Articol de - Publicat marti, 25 octombrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 24 octombrie 2011 22:33

Prahovenii au marcat după o mare eroare a portarului vasluian Cerniauskas, însă au avut parte şi de sprijinul ”centralul” Ovidiu Haţegan

Astra şi Vaslui s-au tatonat 45 de minute şi s-au hotărît să joace fotbal abia după pauză. Puţinii fani prezenţi la meci s-au dezgheţat o singură dată în prima repriză, la dubla ratare a oamenilor lui Şumudică: Takayuki şi Fatai fiind blocaţi de Cerniauskas.
După reluare, prahovenii s-au jucat cu pulsul lui Marius Şumudică. Alexandru Stan şi Fatai au ratat din toate poziţiile. Mijlocaşul Astrei a reuşit performanţa de a rata de la 5 metri cu poarta goală, în timp ce nigerianul nu l-a putut învinge pe Cerniauskas.

Arbitrul orb
Dacă Astra a avut ocaziile importante, Vasluiul a avut penalty-urile. Mai întîi, în minutul 38, Bruno Miguel l-a tamponat pe Bello, însă Ovidiu Haţegan a considerat că ciocnirea nu a fost una atît de clară. Nu aceeaşi scuză o mai are însă după faza din minutul 74, atunci cînd acelaşi duel Bello-Bruno Miguel s-a soldat cu faultul lusitanului nesancţionat de arbitrul din Arad. În replică, Şumudică s-a luat cu mîinile de cap în minutul 82, cînd Farkas l-a acroşat din spate în careu pe Fatai, însă nici de această dată Haţegan nu s-a lăsat înduplecat. Cînd jocul părea încheiat, Cerniauskas, excelent pînă atunci, şi-a îngropat echipa cu o gafă de Cascadorii rîsului, scăpînd printre picioare o centrare care se ducea anapoda a lui Ţigănaşu (87). Şumudică a mulţumit Divinităţii, dar ar trebui să păstreze ceva şi pentru Ovidiu Haţegan.

Rezerve: Puia,  Balaur, P. Jovanovici, Ad. Gheorghiu, R. Costin

Cartonaşe galbene: Băjenaru (5), Ţigănaşu (88) / Y. Bello (6), Pavlovici (88)

Arbitru: Ov. Haţegan (Arad) - 4. Asistenţi: E. Dumitrescu (Piteşti) - 7, Oct. Şovre (Oradea) - 7
Spectatori: 500    Stadion Astra

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”