FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CSM POLI IAŞI 0-1

VIDEO Rabah Madjer încă joacă! Gol identic cu reuşita celebrului algerian din finala CCE 1987 în FC Voluntari - CSM Iaşi, 0-1

Golubovici nu a reușit nici un gol în tricoul Stelei în 10 meciuri de Liga 1, în schimb pentru Iași a marcat la a cincea apariție

Articol de - Publicat marti, 07 martie 2017 00:00

Atacantul ieşenilor a marcat un gol de trei puncte tras la xerox după reuşita algerianului din finala CCE 1987, Porto-Bayern.

Voluntari şi Iaşi nu mai aveau pentru ce să joace ieri, cele două echipe fiind oricum condamnate la play-out. Aşa că fotbaliştii nu s-au omorat cu firea, preferând probabil să aibă bateriile încărcate.

Chiar şi aşa, în prima repriză au fost şi câteva faze interesante. Decarul Iaşiului, Andrei Cristea, a încercat prin minutul 21 o foarfecă, dar mingea s-a dus în plasa laterală, iar Ţigănaşu (40) a lovit transversala din lovitură liberă.

Până la urmă, mingea a fost băgată în poartă de atacantul considerat rebut de Steaua, Bojan Golubovici.

Bojan l-a înlocuit pe Andrei Cristea în minutul 65 şi, cu 8 minute înainte de final, a marcat golul victoriei printr-o super-execuţie, cu călcâiul, exact ca reuşita lui Rabah Madjer din finala Cupei Campionilor Europeni din 1987, când Porto a învins-o pe Bayern cu 2-1.

"Nu meritam să câştigăm după cum am jucat, nici Iaşiul nu a jucat prea bine, dar noi chiar nu am fost proaspeţi"