FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - TG. MUREŞ 3-1

VIDEO şi FOTO Echipa lui Niculescu a învins şi a trecut peste Pandurii » U Cluj - Tg. Mureş 3-1

Articol de GSP - Publicat luni, 02 aprilie 2012 00:00 / Actualizat luni, 02 aprilie 2012 21:05

U Cluj a învins pe Tg. Mureş cu 3-1, prin golurile marcate de Păcurar(49), Grozav(54) şi Tony(89), respectiv Ilyes(40).

U Cluj a fost condusă la pauză de Tîrgu Mureş, 0-1. Ilyes a deschis scorul în minutul 40. Mijlocaşul a marcat cu latul, din 10 metri, după ce Sepsi şutase greşit. Acelaşi Ilyes(8) trecuse pe lîngă deschiderea scorului, cu un şut din interiorul careului peste transversală.

Jucătorii lui Claudiu Niculescu au intra după pauză bine montaţi pentru a repara situaţia de pe tabelă. Adrian Cristea a luat o acţiune pe cont propriu şi a fost faultat în careu de Ghionea. "Prinţul" a ratat penalty-ul, iar Păcurar a adus egalarea din respingerea lui Albuţ. Gazdele au intrat în avantaj graţie unei combinaţii inspirate dintre Tony şi Grozav, ultimul aducîndu-şi echipa în avantaj.

Tony a marcat al treilea gol al Universităţii pe un contraatac al gazdelor. Nigerianul l-a driblat pe Albuţ şi a majorat diferenţa(89).

Cu această victorie, U Cluj a depăşit Pandurii în clasament, acumulînd 37 de puncte.