FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOŞANI - GAZ METAN 0-3

VIDEO şi FOTO Gaz Metan învinge la Botoşani, 3-0, după ce gazdele au jucat în 10 timp de 40 de minute

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 iulie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 27 iulie 2014 20:53

FC Botoşani a pierdut primul meci de acasă din acest sezon, după ce moldovenii au evoluat în 10 în repriza a doua.

Anul trecut, FC Botoşani a cîştigat meciul de la Mediaş, 1-2, însă pe teren propriu a remizat, 2-2, deşi au jucat mai bine de o repriză în 10 oameni. De data aceasta, rămaşi tot în 10 în debutul reprizei a doua după eliminarea lui Ngadeu (52), băieţii lui Leo Grozavu nu au mai reuşit nici măcar să marcheze, deşi au pus presiune pe poarta lui Pleşca.

Gazul a deschis scorul repede prin Todea (2) şi apoi au mai punctat prin Tahar (54-pen) şi Figliomeni (89). Botoşănenii nu au marcat, deşi au avut numeroase ocazii, nimerind chiar şi bara, de două ori, prin Hadnagy (28) şi Fulop (70).

Echipele de start:

FC Botoşani: Lazar - Homei, Oltean, Ngadeu, Acsinte - Ianc, Vaşvari, Croitoru - Fulop, Hadnagy, Quenten

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Muth, Mujdragici, Szilagyi - Roberto, Todea, Tahar, Llullaku - Figliomeni - Buziuc