FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CLINCENI 5-0

VIITORUL - CLINCENI 5-0 Puștii lui Hagi fac spectacol în play-out » Victorie zdrobitoare cu Clinceni! Cum arată clasamentul ACUM

Rivaldinho a reușit o „dublă” în Viitorul - Clinceni // foto: fcviitorul.ro +17   FOTO
Rivaldinho a reușit o „dublă” în Viitorul - Clinceni // foto: fcviitorul.ro

Articol de - Publicat sambata, 11 iulie 2020 15:00 / Actualizat sambata, 11 iulie 2020 18:20

Viitorul s-a impus categoric cu Academica Clinceni, scor 5-0, și își cimentează prima poziție în play-out-ul Ligii 1.

Constănțenii au deschis scorul destul de rapid, în minutul 20, prin Rivaldinho, care a finalizat foarte frumos, cu capul, o centrare a lui Cosmin Matei. Viitorul și-a mai creat câteva ocazii bune de poartă până la pauză, însă nu a reușit să își mărească avantajul.

A doua repriză a început cum nu se putea mai bine pentru formația lui Gică Hagi. După un un-doi cu Gabi Iancu, Dussaut a marcat, trimițând printre picioarele portarului Vâlceanu. 20 de minute mai târziu, Rivaldinho a reușit „dubla”, marcând din 7 metri după un șut respins al lui Aurelian Chițu.

Doar la 10 minute după, David Munoz a pasat greșit, la Artean, care l-a servit perfect pe Iancu. Atacantul a trimis elegant, de la 15 metri, fără a-i lăsa nicio șansă portarului de la Clinceni. Tot Iancu a stabilit scorul final al partidei în ultimul minut al prelungirilor, din penalty. Ceobotaru l-a faultat pe mijlocașul Paul Iacob, iar Iancu a fost încredințat cu executarea loviturii de la punctul cu var.

5-0 pentru Viitorul, care se distanțează la 10 puncte de locul secund în play-out, ocupat de Voluntari. Clinceni rămâne pe 3 și încă resimte într-o oarecare măsură presiunea retrogradării.

16 goluriare Gabi Iancu în acest sezon de Liga 1. Atacantul este golgheterul campionatului

Clasament play-out Liga 1

Viitorul - Clinceni 5-0

+13 FOTO

Viitorul - Clinceni » Echipele de start:

Viitorul: Tordai – Dussaut, Mladen, Ghiță, Boboc – Ciobaunu, Artean, Vl. Achim – Iancu, Rivaldinho, C. Matei
Rezerve: Căbuz, Dulca, Iacob, Pitu, De Nooijer, Casap, Munteanu, Ganea, Chițu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Clinceni: Vâlceanu -  G.Matei, Munoz, Bejan, Dobrescu – Susu, Cebotaru, Albu, Fl. Achim – R. Ion, Buziuc
Rezerve: Ureche, Markovic, Kontoes, Ventura, Vanghele, B.Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Academia „Gheorghe Hagi"
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel

Citește mai multe știri din Liga 1:

Fanii-acționari ai lui Dinamo au ales noul antrenor: „El va fi șeful!” » Puteri de manager general

Marius Croitoru și-a distrus adversara: „A ucis fotbalul! Din 2000 nu am mai văzut așa ceva”