FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Viitorul - Dinamo 0-1 // Jucătorul cerut cu insistență de Contra a dezamăgit din nou

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 iulie 2017 21:30

Dinamo a câștigat la limită partida cu campioana en-titre Viitorul, 1-0, reușind a doua victorie consecutivă în deplasare în Liga 1.

Cosmin Contra a început meciul de la Ovidiu cu o formulă surprinzătoare, dorind să-i menajeze pe cei mai importanți jucători în perspectiva meciului retur cu Athletic Bilbao din Europa League, care va avea loc joi.

"Guriță"a apelat atât la tineri, cum a fost cazul lui Dudea și Costache, dar și la jucătorii aduși pe ultima sută de metri, restanți în ceea ce privește pregătirea fizică: Anton și Albin.

Marea dezamăgire a lui Dinamo din meciul de la Viitorul a fost Juan Albin, care, în ciuda faptului că a jucat 60 de minute, nu s-a evidențiat cu nimic pozitiv în jocul echipei sale: uruguayanul nu a creat nicio fază periculoasă, nu și-a asumat riscuri și a părut deseori depășit de ritmul partidei.  După o oră de joc, Contra a decis să-l schimbe pe decarul lui Dinamo cu Nemec.

De altfel, Albin a jucat 25 de minute și în meciul cu Bilbao, însă nici atunci nu a impresionat.

Nici Bumba, care a jucat în premieră 90 de minute în acest sezon, nu a excelat, însă evoluția ștearsă a acestuia  a fost salvată de pasa de gol din minutul 82, când l-a servit excelent pe Costache.

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”