FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - POLI IAȘI

Viitorul - Poli Iași nu se mai joacă nici azi din cauza ceții! Meciul va fi reprogramat

Viitorul - Poli Iași

Articol de GSP - Publicat marti, 23 februarie 2021 17:03 / Actualizat marti, 23 februarie 2021 17:06

Meciul Viitorul - Poli Iași, contând pentru etapa #24 din Liga 1, a fost întrerupt luni după 68 de minute, din cauza ceții de la Ovidiu. Partida era programată azi, dar va fi reprogramată.

Toate rezultatele etapei 24 pot fi văzute AICI

UPDATE 17:00 » Viitorul - Poli Iași nu se mai joacă azi

Arbitrul Andrei Chivulete a decis ca meciul să nu se mai joace azi, vizibilitatea fiind afectată de ceață. Partida va fi reprogramată pentru o altă dată, urmând a se relua din minutul 1.

UPDATE 15:55 » Meciul se amână cu o oră

Înainte de reluarea meciului, la Ovidiu, este ceață, iar vizibilitatea are de suferit. Astfel, partida va fi amânată cu încă o oră.

liveTEXT de la 17:00 » Viitorul - Poli Iași 0-0 » Meci întrerupt în 68'

• Click AICI pentru statistici
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • Meciul a fost întrerupt în minutul 68, din cauza vizibilității reduse! În repriza a doua a partidei la Ovidiu, ceața s-a intensificat, astfel că arbitrul Andrei Chivulete a decis întreruperea partidei. Jucătorii au plecat la vestiare, iar „centralul” a decis, după aproximativ o oră, că partida va fi reluată azi, de la ora 16:00.

Viitorul - Poli Iași, echipe de start:

VIITORUL (4-3-3): Cojocaru - Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Dussaut - C. Matei, Artean, Ciobanu - Grădinaru, Sabala, Mățan
REZERVE: Căbuz, Grosu, Babunski, Andronache, Pitu, Jo Santos, Ganea, Gaztanaga, Dănuleasă
ABSENȚI: Ghiță, Chițu, Josemi (accidentați)
ANTRENOR: Mircea Rednic

POLI IAȘI (4-2-3-1): Brănescu - Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu - Vanzo, Mihalache - Vega, Passaglia, Stan - Duranovic
REZERVE: Axinte, Dylan Flores, Gaitan, Popa, Cabral, Zaharia, Popadiuc, I. Cristea, Soares
ABSENȚI: A. Cristea, Calcan, De Iriondo (suspendați)
ANTRENOR: Andrei Cristea

Şi înainte de pandemie eram la Constanţa şi a trebuit să ne întoarcem la Poli Iaşi pentru că s-a întrerupt campionatul. Nu ştiu ce se întâmplă aici, la malul mării. Nu ne convine, dar nu avem ce face. Din toate punctele de vedere, sportiv şi financiar, am fi preferat să jucăm în seara asta. Mai stăm o zi, am făcut concediu anul ăsta la malul mării, deja e a treia noapte. Din ce s-a discutat, se va relua marți de la ora 16:00
- Ciprian Paraschiv, președinte Poli Iași, la Fotbal Look

Atât Viitorul, cât și Poli Iași vin după 8 meciuri fără victorie în Liga 1. Dobrogenii au pierdut ultimele 3 meciuri și au remizat în precedentele 5, în timp ce moldovenii au doar 2 egaluri, în rest 6 înfrângeri.

Clasament Liga 1:

Meciul din tur, disputat pe 1 noiembrie 2020, a fost câștigat la „masa verde” de Viitorul, 3-0 la Iași.

Cu o victorie, Viitorul ar ajunge la 28 de puncte și ar urca 3 poziții, până pe locul 10. Poli Iași, în schimb, va rămâne pe ultima poziție în clasament chiar dacă va câștiga în fața trupei lui Mircea Rednic.