FOTBAL  »  LIGA 2  »  PLAY-OFF

VIDEO Rapid a întors senzațional meciul cu ASU Poli și face un pas uriaș spre Liga 1! Penalty ciudat în minutul 86

ASU Poli - Rapid » Play-off Liga 2, LIVE pe GSP.ro / Sursă foto: facebook.com/FCRapid1923oficial

Articol de GSP - Publicat joi, 15 aprilie 2021 18:28 / Actualizat joi, 15 aprilie 2021 19:37

Rapid a revenit senzațional și a câștigat meciul cu ASU Poli Timișoara, scor 2-1. Giuleștenii au marcat prin Adrian Bălan, în minutul 86, și prin Antonio Sefer, în prelungirile partidei.

Programul tuturor meciurilor din B

ASU Poli Timișoara a marcat primul gol din acest play-off, în minutul 30 al disputei cu „frații” de la Rapid, prin Alin Ignea. Dan Alexa a închis excelent jocul și părea să revină cu șanse reale în lupta pentru promovare. Ultimele 10 minute au fost însă neverosimile.

Rapid, revenire incredibilă cu ASU Poli

Rapid a egalat în minutul 86, dintr-un penalty transformat de golgeterul Adrian Bălan, iar Antonio Sefer a stabilit rezultatul final în primul minut al prelungirilor, după o gafă copilărească pe construcția gazdelor.

„Centralul” Eduard Ioniță a avut de luat o decizie dificilă la penalty-ul giuleștenilor. Adrian Ursu a trimis mingea în plasă, dar asistentul a semnalizat greșit un ofsaid. După ce s-au sfătuit, cei doi oficiali au întors faza și au dictat lovitură de pedeapsă pentru un fault comis anterior de portar Hindrich asupra lui Adrian Bălan.

Hindrich ratează intervenția și îl doboară pe Bălan / FOTO: Captură @Telekom Sport 1

Rapid, pas important spre Liga 1

Formația antrenată de Mihai Iosif a ajuns la 5 victorii consecutive în Liga 2. Ocupă prima poziție în play-off, cu 42 de puncte, la fel ca FC U Craiova 1948, dar cu un golaveraj superior. Runda viitoare, cele două favorite la promovare se întâlnesc în meci direct.

„Am început puțin mai greu. Am trăit cu toții meciul la intensitate maximă, așa cum le-am trăit și pe ultimele patru. Ne bucurăm de victorie. Orice punct este foarte important, sunt foarte mult etape de disputat, trebuie să adunăm punct cu punct.

A funcționat totul perfect. [Meciul cu Craiova] e la fel de greu ca și celelalte, jucăm cu cei care sunt braț la braț cu noi, din păcate avem foarte puține zile pentru recuperare și sper să le fructificăm cât putem de bine. Sperăm ca la final să fie fericiți suporterii. Le simțim lipsa fizică, dar în inima noastră îi simțim pe toți”
Mihai Iosif, antrenor Rapid

ASU Poli - Rapid 1-2

Click aici pentru statisticile meciului!

ASU Poli - Rapid, echipele de start:

ASU Poli: Hindrich – Coadă, Bocșan, Scutaru - Codrea, Popovici, Cioinac, Radu, Ignea - Axente, Palzonja
Antrenor: Dan Alexa

Rapid: Moldovan – Voicu, Nastos, Dandea, Goge - Costin, Barbu - Sefer, Pânoiu, Hlistei - Bălan
Antrenor: Mihai Iosif

Stadion: Dan Păltinişanu (Timişoara)
Arbitru: Eduard Ioniță / A1: Alexandru Vodă, A2: Ionuț Cîmpeanu

• Primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.