FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO

VIDEO Plopeni - Dinamo 1-2 » Ovidiu Burcă, victorie la debutul pe banca roș-albilor + Jucătorul aflat în probe, gafă decisivă

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 iulie 2022 11:13 / Actualizat sambata, 23 iulie 2022 13:36

La primul meci cu noul antrenor Ovidiu Burcă pe bancă, Dinamo a trecut de CSO Plopeni, formație din Liga 3, scor 2-1.

După 3 înfrângeri în precedentele 3 partide de verificare, Dinamo a obținut prima victorie, chiar la debutul lui Ovidiu Burcă pe banca tehnică.

Dinamo, victorie cu CSO Plopeni

„Câinii” au început tare meciul contra formației din Liga 3 și au deschis rapid scorul, prin Vali Lazăr (5), lovitură cu capul de la 6 metri. După încă o ratare a lui Lazăr (12), gazdele puteau egala, dar Eșanu a intervenit decisiv într-un duel unu contra unu.

La pauză scorul a fost 2-0. Fundașul David Țone a marcat, în minutul 45, cu un șut din mijlocul careului.

Jami Djegherif, gafă la primul meci

Burcă a avut astăzi și 3 nume noi în teste:

• Iulian Roșu (25 de ani, mijlocașul), care a jucat în sezonul trecut la Metaloglobus. A fost crescut la FCSB și a mai jucat la formații precum Rapid, FC Brașov sau CSA Steaua.
  • Jami Djegherif (fundaș central francez de 23 de ani), După mai multe sezoane în ligile inferioare din Franța, Jami a ajuns în iarnă la International Leipzig, din a 6-a divizie din Germania
  • Guillaume Thiry (mijlocaș central belgian, 22 de ani). Trecut pe la mai multe formații din diviziile inferioare din Belgia, și acesta a jucat în sezonul trecut la Inter Leipzig

Intrat în minutul 65, Jami Djegherif a greșit decisiv la golul gazdelor, din minutul 77. Acesta a primit o pasă de la un coleg, dar a pierdut mingea în poziție de ultim apărător și i-a permis adversarului să plece spre poarta lui Dinamo și să marcheze.

Plopeni - Dinamo 1-2 »  Ovidiu Burcă, victorie la debutul pe banca roș-albilor + Jucătorul aflat în probe, gafă decisivă

Rezultatele lui Dinamo din această vară

• CSO Plopeni - Dinamo 1-2
  • Dinamo - FCSB A Clinceni » 1-3
  • Dinamo - Concordia Chiajna » 0-1
  • Dinamo - Unirea Slobozia » 0-5

Următorul amical al „câinilor” va avea loc miercuri, cu SC Popești-Leordeni (Liga 3).

VIDEO » CSO Plopeni - Dinamo 1-2

• Au marcat pentru Dinamo: V. Lazăr 4, Țone 45

min. 90: Final de meci

min. 77: CSO Plopeni reduce din diferență. Djegherif a primit o pasă de la un coleg, dar a pierdut mingea. Gazdele au profitat de moment și au marcat cu un șut de la 10 metri

min.65: Dinamo face 4 schimbări: intră Zamfir, Florescu și cei doi jucători aflați în probe: Djegherif Jami și Guillaume Thiry

min. 46: A început repriza a doua. Burcă i-a scos la pauză pe Buleică și Țîră și i-a băgat pe Moura și Crețu. Vali Lazăr e acum vârf

min. 45+1: Pauză

min. 45: Gol Dinamo! Fundașul David Țone face 2-0, cu un șut din mijlocul careului

min. 30: Momente liniștite de joc. Dinamo controlează jocul, dar atacurile „câinilor” nu pun probleme

min. 15: Eșanu intervine într-un duel unu contra unu.

min. 4: Gol Dinamo! Vali Lazăr marchează cu capul, de la 6 metri

min. 1: A început meciul

Echipa de start a lui Dinamo:
Eșanu – Buleică, Țone, Dudea, Amzăr – N. Roșu, I. Roșu – Bordușanu, V. Lazăr, A. Bani – Țîră
Rezerve: Onescu, Fara, Moura, M. Dragomir, M. Zamfir, Crețu, C. Ionescu, Florescu, D. Daniel, Jami Djegherif, Guillaume Thiry
Antrenor: Ovidiu Burcă

Ovidiu Burcă, primele declarații ca antrenor al lui Dinamo: „O mândrie că s-a apelat la mine în acest moment dificil”

Dinamo a transferat un atacant de la Steaua: „A semnat în urmă cu câteva momente”