FOTBAL  »  LIGA 2  »  SERIA B1 / VIITORUL - FARUL 3-1

Echipa lui Hagi, Viitorul, a cîştigat primul meci în Liga a II-a » Vînă din prima

Articol de - Publicat duminica, 29 august 2010 00:00

Echipa lui Hagi a făcut show încă de la debutul în liga secundă, cîştigînd clar derby-ul local cu Farul

Sorţii au făcut ca echipa patronată de Gică Hagi, Viitorul Constanţa, să joace primul meci în liga secundă chiar în faţa grupării care l-a lansat pe cel mai bun fotbalist român către marea performanţă, Farul. Prezent în tribuna arenei din Ovidiu, "Regele" a trăit meciul la cote maxime. S-a bucurat la fiecare reuşită a oamenilor săi, dar s-a încruntat la rateurile din repriza secundă.

Pe teren, motivele de satisfacţie au venit rapid. Garnisită cu 7 jucători luaţi "la liber" în această vară chiar de la concitadină, Viitorul a rezolvat partida în primul sfert de oră. Trei şarje prin defensiva firavă a oaspeţilor au adus un debut perfect pentru oamenii "Regelui". Restul întîlnirii a reprezentat doar o ocazie pentru Ioan Sdrobiş să-şi vadă jucătorii la lucru pentru prima oară, după ce lotul Farului a fost încropit în ultima săptămînă.

Pentru ca toată lumea să fie mulţumită, oaspeţii au bifat golul de onoare pe final şi, în ciuda eşecului, Paşcovici şi compania au părăsit arena în aplauzele tribunelor.

"Am făcut o primă repriză foarte bună şi una secundă foarte proastă. Mai avem mult de lucru, dar sîntem bucuroşi că am debutat cu dreptul"
Gică Hagi, finanţator Viitorul

"O parte din jucători erau cu familiile la mare acum cîteva zile, iar alţii s-au antrenat prin parcuri. Intenţia mea este să supravieţuim pînă în iarnă, cînd vom trage linie şi vom începe să construim o echipă pentru campionatul viitor"
Ioan Sdrobiş, antrenor FC Farul

Viitorul Constanţa - Farul Constanţa    3-1

Pantelie (3), A. Chiţu (11), M. Rusu (13) / Scărlătescu (85)

Viitorul: Vlas - Ninu, I. Posteucă, M. Rusu, I. Călin - Păcuraru (53 Hertu), LARIE, Benzar (82 Al. Cîrstocea) - Cristocea, PANTELIE (71 Şt. Sandu), A. CHIŢU Antrenor: Cătălin Anghel
Farul: Zdrîncă - M. Posteucă, Lucan (46 I. Barbu), L. Ştefan, Paşcovici - SCĂRLĂTESCU, Buzea (46 Boghiţoi), Boboc, D. Forminte (63 Al. Filip) - Ad. Cîmpeanu, B. Rusu Antrenor: Ioan Sdrobiş
Arbitru: Ad. Cojocaru (Galaţi) 7. Asistenţi: C. Guloiu (Tisău) 7, V. Popescu (Buzău) 7.

Derby cu juniori
FC Argeş - UTA 0-2. Primul derby al ligii secunde a însemnat totodată şi o întîlnire între echipele care au cele mai mari probleme financiare din "B". UTA s-a impus fără probleme prin golurile lui Voiculeţ (19) şi Ţucudean (78), într-un meci în care Argeşul a aliniat o echipă care avea doar 3 fotbalişti peste 23 de ani! Suporterii argeşeni au scandat pe toata durata partidei împotriva patronului Cornel Penescu, cerîndu-i să vîndă clubul. (Cristi Marinescu)

"Staţi liniştiţi, Bîlbă n-a murit!"
FC Botoşani. Echipa antrenată de Cristi Popovici a spulberat-o în prima etapă pe FC Snagov, 5-0, pentru echipa moldavă marcînd şi Ionuţ Bîlbă. Atacantul adus de la Poli Iaşi spune că îşi doreşte ca această mutare să fie o nouă bornă în cariera sa. "Sper să îmi relansez cariera la Botoşani. Pentru duşmanii mei, am un singur mesaj: <Staţi liniştiţi, n-am murit!>", a spus Bîlbă (28 de ani).

Popa: "Arbitrajul a fost de rahat"
ACSMU Poli IAŞI. Nou-înfiinţata echipă a Iaşiului, ACSMU Poli, a pierdut în prima etapă la Arad, împotriva lui ACU (0-1). Antrenorul ieşenilor, Ionuţ Popa, a avut o ieşire dură la adresa arbitrului de centru al partidei, Dan Monea. "Arbitrajul de astăzi poate genera momente de discuţie, nu e de mirare că sînt atîţia arbitri la puşcarie. Acest domn nu ar trebui să mai continue pentru că arbitrajul lui a fost de rahat. Azi am suferit noi, data viitoare va suferi altă echipă", a acuzat Popa.

Răchită: "Ce spun eu, e lege!"
Petrolul - Lupeni 4-0. Antrenorul ploieştenilor, Valeriu Răchită, a avut o dispută în timpul partidei chiar cu căpitanul echipei sale, Cristi Vlad. Acesta a comentat în dese rînduri indicaţiile tehnicianului, motiv pentru care Vivi a ales să îl schimbe la pauză. "Jucătorii mei trebuie să înţeleagă că eu sînt şeful aici şi ce spun eu, e lege. Nici măcar finul meu, Daniel Chiriţă, nu a scăpat cînd a greşit", a comentat Răchită incidentul. Cristi Vlad a ratat un penalty, în minutul 43, la scorul de 0-0. (Ionel Luţan)

Trică, one-man-show
Juventus - Concordia 2-3. Eugen Trică a avut un debut de excepţie în tricoul Concordiei. După o primă repriză foarte slabă, la pauză fiind 2-0 pentru nou-promovata Juventus, fostul jucător al Stelei, al Craiovei şi al CFR-ului şi-a intrat în mînă. A marcat în minutul 58 din lovitură liberă, a pasat pentru golul lui Chiţu (63) şi a obţinut penalty-ul din care Oae a adus victoria oaspeţilor. "Nu putem promova doar din vorbe. Trebuie determinare şi să băgăm capul în gheata adversarului, să nu ne fie frică. Sincer, la pauză mi-era ruşine, dar e bine că s-a terminat aşa", a spus Trică la final. (Cristi Voinea)

GOLURILE :

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”