FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 5

Etapa #5 în Liga 2 // Echipa lui Dică trece cu greu de Pandurii în ultimul meci al rundei! Toate rezultatele + clasamentul AICI!

Articol de GSP - Publicat luni, 02 septembrie 2019 18:00

FC Argeș - Pandurii Târgu Jiu, ultimul meci al etapei #5 din Liga 2, s-a încheiat cu victoria la limită a echipei lui Nicolae Dică, scor 2-1 în fața penultimei clasate.

Deși au intrat în avantaj la vestiare, argeșenii au fost egalați în minutul 73. Două modificări inspirate ale lui Nicolae Dică au schimbat fața echipei, iar Buhăescu a pasat decisiv pentru „dubla” lui Barbu.

Astfel, FC Argeș obține o victorie chinuită în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu și urcă pe locul 7 în clasamentul ligii secunde.

FC Argeș - Pandurii Târgu Jiu 2-1

• Au marcat: Barbu 17, 79 / Bratu 73
  • Cartonaș roșu: Bratu 90+1

ECHIPELE DE START

FC Argeş: Agachi - Tofan, Motroc, Şerbănică, Muşat, Șerban (Buhăescu 77), Brînzan, Grecu (N. Popescu 65), Matiş, Năstăsie (Blejdea 77), Barbu
Rezerve: Ducan - Panait, Dănescu, Blejdea, Buhăescu, Turda, N. Popescu
Antrenor: Nicolae Dică

Pandurii: M. Cotolan - Chiş, Oiţă, Du Ho Kim (Vasilescu 76), Bratu, Trancă, Vişan, P. Popescu, Rașoveanu (Filip 65), Lu Yuefeng, Şendroiu (Nechifor 83)

• Eliminare: Ehmann '25

Reșița: C. Zimmerman - Banac, Vlădia, Ehmann, Vădrariu - Săulescu, Danci, V. Cristea, E. Dat - C. Poiană, D. Ene
Rezerve: Horvath - L. Acka, Al. Manea, G. Velici, M. Coman, Rus, Cioablă
Antrenor: Leontin Doană

Rapid: Tătaru - Voicu, Manole, Mallo, Oanea - A, Jorza, Sefer - Djuric, Hlistei, Labeau - Roskopf
Rezerve: Drăghia, Babaua, Vadasis, Goge, Dulca, Pănoiu, Dodoi
Antrenor: Daniel Pancu

Giuleștenii lui Daniel Pancu au tremurat serios pentru victorie în deplasarea de la Reșița. Pe un stadion arhiplin, Reșița a deschis scorul în minutul 19, prin dinamovistul Marco Ehmann, 19 ani, care a înscris acrobatic după o fază fixă. Totuși, acesta a comis apoi greșeala care avea să o coste scump pe echipa sa.

Ehmann a faultat din postura de ultim apărător și a fost eliminat în minutul 25, la doar șase minute după ce deschisese scorul.

Superioritatea numerică a animat o echipă a Rapidului departe de forma ideală. Djuric a egalat până la pauză, iar Roskopf, vârful argentinian venit în această vară la giuleșteni, a dat lovitura în minutul 88. Emoțiile n-au dispărut până la final, reșițenii lovind bara în al patrulea minut al prelungirilor.

ASU Poli Timișoara - Concordia Chiajna 0-0

Gloria Buzău - CS Mioveni 0-2

• Au marcat: V. Balint '17, Măzărache 90+3

UTA - Sportul Snagov 4-0

• Au marcat: Lorenzi '3, '22, Bustea '20, Rus '90+1

Dunărea Călărași - Ripensia 1-1

• Au marcat: Honciu '52 pen. / Zaluschi 90+1 pen.

Metaloglobus - „U” Cluj 2-0

• Au marcat: Ov. Herea '42, '47

Meciul dintre Petrolul Ploiești și Csikszereda Miercurea Ciuc a fost amânat pentru începutul lui noiembrie, pentru a proteja gazonul de pe Stadionul „Ilie Oană” în vederea meciului România - Malta, de pe 8 septembrie, ora 19:00, din preliminariile Campionatului European 2020.

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!